
Cottage Cheese Chocolate Mousse
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A high protein chocolate mousse made by blending cottage cheese, cacao, maple syrup and vanilla until smooth.
Ingredients
- fat-free cottage cheese220 g
- cacao powder20 g
- maple syrup30 ml
- vanilla extract5 ml
- dark chocolate — optional, for the topping20 g
Method
- Put the cottage cheese, cacao powder, maple syrup and vanilla extract into a blender and blend until smooth, scraping down the sides as needed. This takes about 45 seconds.
- Pour into serving glasses.
- For the optional topping, melt the dark chocolate and drizzle a thin layer over the mousse. Refrigerate until set.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Silken Tofu Chocolate Mousse
- 220 g Silken tofu instead of fat-free cottage cheese
- 20 g Dairy-free dark chocolate instead of dark chocolate
Blend the silken tofu with the cacao, maple and vanilla exactly as before; chill for at least an hour so it sets firmer.
Dairy-free
Silken Tofu Chocolate Mousse
- 220 g Silken tofu instead of fat-free cottage cheese
- 20 g Dairy-free dark chocolate instead of dark chocolate
Blend the silken tofu with the cacao, maple and vanilla exactly as before; chill for at least an hour so it sets firmer.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $28.40 · 77% spare
$6.64
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $22.96 · 75% spare
$5.67
missing 1 item
Colesyou pay $23.50 · 71% spare
$6.85
missing 1 item · $1.18 more
$3.32a serve
$3.32 a serve, cheapest at Woolworths
About $6.64 of ingredients used for 2 serves.
$26.46 across 2 shops · all 5 items priced · $0.99 more for bigger packs, 77% spare for later
$6.64
no items missing
you'll pay $28.40 · 77% of it spare
$5.67
missing 1 item
you'll pay $22.96 · 75% of it spare
$6.85
missing 1 item · $1.18 more
you'll pay $23.50 · 71% of it spare
Buy at
Aldi$22.96
fat-free cottage cheese
$19.11/1kg
need 220 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
cacao powder
$3.20/100g
need 20 gOh So Natural Foods Cacao Powder 250g$7.99closest match
Aldi$3.20/100g$7.99·
Woolworths$4.00/100g$10.00·
Coles$8.00/100g$10.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
