
Cold soba noodle salad with peach, cucumber and tomato
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
Chilled nutty soba noodles tossed in a gingery soy-sesame dressing with juicy peach, crisp cucumber and tomato.
Ingredients
- soba noodles270 g
- peaches — stones removed and diced2 ea
- Persian cucumbers — trimmed and diced2 ea
- medium tomatoes — diced2 ea
- scallions — thinly sliced2 ea
- cilantro leaves10 g
- toasted sesame seeds9 g
- garlic clove — grated1 ea
- ginger — grated20 g
- soy sauce30 ml
- toasted sesame oil — including 10 ml for the noodles40 ml
- rice vinegar30 ml
Method
- Bring a large saucepan of salted water to the boil. Cook the soba noodles according to the packet instructions. Drain, refresh under cold water and drain again. Transfer to a bowl, drizzle with 1 to 2 teaspoons sesame oil and toss to coat. Cover and refrigerate for 1 hour, or up to 24 hours.
- When ready to eat, make the dressing in a large serving bowl: whisk together the garlic, ginger, soy sauce, 2 tablespoons sesame oil and rice vinegar.
- Add the cold soba noodles and top with the peaches, cucumbers, tomatoes, scallions and cilantro. Toss to coat. Taste and season with salt and pepper.
- Scatter with sesame seeds and eat immediately.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 270 g Gluten-free soba noodles instead of soba noodles
- 30 ml Tamari instead of soy sauce
Cook the gluten-free soba to the packet time and rinse well in cold water, as it can be more fragile; the dressing is made the same way with tamari.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $29.39 · 64% spare
$10.68
missing 2 items
AldiBest choiceyou pay $18.95 · 59% spare
$7.82
missing 4 items
Colesyou pay $30.68 · 71% spare
$8.86
missing 4 items · $1.04 more
$2.67a serve
from $2.67 a serve at Woolworths · 10 of 12 ingredients priced
About $10.68 of ingredients used for 4 serves.
$25.81 across 3 shops · 10 of 12 items priced · $3.06 more for bigger packs, 71% spare for later
$10.68
missing 2 items
you'll pay $29.39 · 64% of it spare
$7.82
missing 4 items
you'll pay $18.95 · 59% of it spare
$8.86
missing 4 items · $1.04 more
you'll pay $30.68 · 71% of it spare
Buy at
Aldi$12.53
medium tomatoes
$4.49/1kg
need 2 items2 × approx. 0.14kg per piece$0.63real special
Aldi$4.49/1kg$0.63·
Coles$5.90/1kg$0.77·
Woolworths$1.09/1 ea$1.09
toasted sesame seeds
$1.43/100g
need 9 gOh So Natural Wholefoods Pepita Seeds 125g$1.79closest match
Aldi$1.43/100g$1.79·
Woolworths$16.50/1kg$1.65·
Coles$20.00/1kg$2.00
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
ginger
$0.12/10g
need 20 gStonemill Crushed Ginger 227g$2.69closest match
Aldi$0.12/10g$2.69·
Coles$20.00/1kg$2.00·
Woolworths$0.53/10g$4.20
toasted sesame oil
$0.50/100ml
need 40 mlPure Vita Sunflower Oil 1L 1,000ml$4.99closest match
Aldi$0.50/100ml$4.99·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$3.19/100ml$15.95
Buy at
Woolworths$8.22

soba noodles
$0.38/100g
need 270 gFantastic Fresh Noodles Hokkien 450g$1.72closest match
Woolworths$0.38/100g$1.72·
Aldi$0.42/100g$1.69·
Coles$0.63/100g$2.15

peaches
$3.68/1kg
need 2 itemsWoolworths Peaches In Juice 10 pack$4.60
Woolworths$3.68/1kg$4.60·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$5.06

Persian cucumbers
$4.90/1kg
need 2 items2 × Coles Lebanese Cucumbers approx. 160g$0.78closest matchreal special
Coles$4.90/1kg$0.78·
Woolworths$1.42/1 ea$1.42·
Aldi$6.99/1kg$1.47
Not priced
- scallions · 2 items
- cilantro leaves · 10 g

