
Classic Vanilla Ice Cream with Rhubarb Compote
Recipe from SARAH TODD · original post
A classic vanilla bean custard ice cream topped with a soft rhubarb, orange and vanilla compote.
Ingredients
- thickened cream500 ml
- full cream milk250 ml
- vanilla bean — split, for the ice cream1 ea
- eggs — yolks only6 ea
- caster sugar — for the ice cream150 g
- rhubarb — chopped400 g
- caster sugar — for the compote100 g
- vanilla bean — for the compote0.5 ea
- orange — zest and juice0.5 ea
Method
- Heat the cream, milk, split vanilla bean and a pinch of salt until just simmering.
- Whisk the egg yolks and 150 g sugar, then slowly whisk in the warm cream mixture.
- Return to the pan and cook gently until thickened. Chill completely, then churn and freeze.
- For the compote, add the rhubarb, 100 g sugar, half vanilla bean, orange zest and juice and a splash of water to a saucepan and cook gently for 8–10 minutes until the rhubarb is soft but still has a little texture.
- Spoon the rhubarb over the vanilla ice cream and serve.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $16.51 · 45% spare
$9.00
missing 2 items
Aldiyou pay $19.91 · 44% spare
$11.24
missing 2 items · $2.24 more
Colesyou pay $19.98 · 30% spare
$14.04
missing 2 items · $5.04 more
$1.50a serve
from $1.50 a serve at Woolworths · 5 of 7 ingredients priced
About $9.00 of ingredients used for 6 serves.
$22.88 across 3 shops · 6 of 7 items priced · $0.99 more for bigger packs, 40% spare for later
$9.00
missing 2 items
you'll pay $16.51 · 45% of it spare
$11.24
missing 2 items · $2.24 more
you'll pay $19.91 · 44% of it spare
$14.04
missing 2 items · $5.04 more
you'll pay $19.98 · 30% of it spare
Buy at
Aldi$16.42
thickened cream
$0.87/100ml
need 500 mlFarmdale Thickened Cream 600ml$5.19
Aldi$0.87/100ml$5.19·
Woolworths$0.87/100ml$5.20·
Coles$0.87/100ml$5.20
full cream milk
$1.75/1L
need 250 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$1.75/1L$1.75·
Coles$1.75/1L$1.75
eggs
$0.82/100g
need 6 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Woolworths$1.07/100g$6.40·
Coles$1.07/100g$6.40
Buy at
Woolworths$0.96

orange
$0.96/1 ea
need 0.5 itemsOrange Navel each$0.96real special
Woolworths$0.96/1 ea$0.96·
Coles$4.50/1kg$1.13·
Aldi$3.49/1kg$3.49
Buy at
Coles$5.50

vanilla bean
$3.55/100ml
need 1.5 itemsNorsca Pastels Low Aluminium 24hr Aero Vanilla Bean Whip 155ml$5.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Coles$3.55/100ml$5.50·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Not priced
- rhubarb · 400 g