
Classic Potato Soup
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
A thick, creamy potato soup built from a quick roux and gently mashed russet potatoes, with no cream and no blender.
Ingredients
- salted butter55 g
- yellow onion — diced1 ea
- celery stalks — diced2 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- all-purpose flour25 g
- chicken broth950 ml
- whole milk — room temperature475 ml
- russet potatoes — peeled and cut into 1 cm cubes1360 g
- kosher salt — 1 ½ tsp9 g
- black pepper0.5 tsp
Method
- Dice the onion and celery, mince the garlic, and peel and cut the potatoes into 1 cm (1/2-inch) cubes.
- Melt the butter in a large pot or Dutch oven over medium heat. Add the onion, celery and garlic and cook for 5 to 6 minutes, stirring occasionally, until the vegetables are very soft but not browned.
- Sprinkle the flour over the vegetables and stir continuously for 1 to 2 minutes, until no dry flour remains.
- Slowly whisk in the chicken broth, pouring gradually and whisking continuously until smooth, to prevent lumps.
- Stir in the potatoes, salt and pepper. Bring to a gentle simmer, cover and cook over medium-low heat for 20 to 25 minutes, stirring occasionally, until the potatoes are very tender.
- Remove the pot from the heat. Gently mash the potatoes 8 to 10 times with a potato masher, just enough to break some down and thicken the broth while leaving plenty of chunks.
- Return the soup to low heat, add the milk, and simmer uncovered for 5 minutes, stirring occasionally, until it reaches your desired consistency.
- Let the soup cool for 5 minutes before serving. Top with chives and serve with crusty bread, if desired.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 950 ml vegetable broth instead of chicken broth
Vegetarian
- 950 ml vegetable broth instead of chicken broth
Vegan
- 45 ml olive oil instead of salted butter
- 950 ml vegetable broth instead of chicken broth
- 475 ml unsweetened oat milk instead of whole milk
Soften the vegetables in the olive oil and make the roux as written; add the oat milk at the end and keep it at a gentle simmer so it does not catch.
Gluten-free
- 20 g cornflour instead of all-purpose flour
Skip the flour step; whisk the cornflour into a few tablespoons of the cold milk and stir it in with the rest of the milk, simmering for the final 5 minutes until it thickens.
Dairy-free
- 45 ml olive oil instead of salted butter
- 475 ml unsweetened oat milk instead of whole milk
Make the roux with the olive oil as written; add the oat milk at the end and keep it at a gentle simmer so it does not catch.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $53.82 · 43% spare
$30.42
missing 1 item
Colesyou pay $53.75 · 43% spare
$30.52
missing 2 items
Aldiyou pay $27.16 · 21% spare
$21.34
missing 4 items
$5.52a serve
from $5.52 a serve at Woolworths · 9 of 10 ingredients priced
About $33.13 of ingredients used for 6 serves.
$46.60 across 3 shops · 9 of 10 items priced · $2.50 more for bigger packs, 55% spare for later
$30.42
missing 1 item
you'll pay $53.82 · 43% of it spare
$30.52
missing 2 items
you'll pay $53.75 · 43% of it spare
$21.34
missing 4 items
you'll pay $27.16 · 21% of it spare
Buy at
Woolworths$18.93

yellow onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 25 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39
Buy at
Aldi$19.17
salted butter
$1.60/100g
need 55 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$2.08/100g$5.20
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
chicken broth
$0.94/100ml
need 950 ml2 × Chefs' Cupboard Chicken Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.70/100ml$8.50·
Coles$1.70/100ml$8.50
black pepper
$0.22/10g
need 0.5 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Coles$8.50

russet potatoes
$2.13/1kg
need 1.36 kgColes Brushed Potatoes 4kg$8.50closest match
Coles$2.13/1kg$8.50·
Woolworths$3.00/1kg$6.00·
Aldi$3.50/1kg$6.99
Not priced
- celery stalks · 2 items

