
Cinnamon Sugar Apple Cake
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
This simple cinnamon sugar apple cake is light and fluffy, loaded with fresh apples, and topped with a crunchy cinnamon sugar layer!
Ingredients
- brown sugar330 g
- vegetable oil80 ml
- egg1 ea
- buttermilk240 ml
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- plain flour315 g
- large apples — chopped; about 300 g; Honeycrisp works best2 ea
- white sugar100 g
- ground cinnamon — 1 tsp2.5 g
- butter — melted, plus extra for the pan14 g
Method
- Preheat the oven to 325°F (165°C). Mix or whisk the brown sugar, oil, egg, buttermilk, vanilla, baking soda and flour in that order, stirring until just combined. Fold in the apples.
- Pour the batter into a buttered 23 x 33 cm (9 x 13 inch) pan, or line it with parchment paper.
- Combine the sugar, cinnamon and melted butter with a fork until evenly dispersed, pressing out any clumps; it will have the texture of damp sand. Sprinkle and crumble it evenly over the cake.
- Bake for 45 minutes, testing with a toothpick if needed. Serve with honey butter or whipped cream if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 240 ml Soy milk instead of buttermilk
- 14 g Dairy-free butter instead of butter
Stir 1 tablespoon lemon juice into the soy milk and leave 5 minutes to curdle before using it as the buttermilk; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
AldiBest choiceyou pay $39.30 · 85% spare
$5.97
no items missing
Woolworthsyou pay $30.67 · 76% spare
$7.38
no items missing · $1.41 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $36.36 · 86% spare
$5.13
missing 3 items
$0.50a serve
$0.50 a serve, cheapest at Aldi
About $5.97 of ingredients used for 12 serves.
$38.82 across 2 shops · all 11 items priced · $8.62 more for bigger packs, 86% spare for later
$5.97
no items missing
you'll pay $39.30 · 85% of it spare
$7.38
no items missing · $1.41 more
you'll pay $30.67 · 76% of it spare
$5.13
missing 3 items
you'll pay $36.36 · 86% of it spare
Buy at
Aldi$37.10
vegetable oil
$0.27/100ml
need 80 mlPure Vita Vegetable Oil 2L 2,000ml$5.49closest match
Aldi$0.27/100ml$5.49·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$0.43/100ml$17.00
egg
$0.82/100g
need 1 itemLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.48/100g$4.90·
Woolworths$1.49/100g$5.20
buttermilk
$4.32/1L
need 240 mlFarmdale Cultured Buttermilk 600ml 0.6L$2.59closest match
Aldi$4.32/1L$2.59·
Woolworths$4.50/1L$2.70·
ColesN/A
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
plain flour
$1.20/1kg
need 315 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
white sugar
$0.13/100g
need 100 gWhite Mill White Sugar 2kg 2,000g$2.59closest match
Aldi$0.13/100g$2.59·
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80
ground cinnamon
$0.58/10g
need 2.5 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
butter
$1.60/100g
need 14 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
Buy at
Woolworths$1.72

large apples
$0.86/1 ea
need 2 items2 × Fresh Pink Lady Apples each$0.86closest matchreal special
Woolworths$0.86/1 ea$0.86·
Aldi$6.49/1kg$1.10·
Coles$5.90/1kg$1.18