
Cider Braised Pot Roast with Crispy Sage Butter Potatoes
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Chuck roast slow-braised with caramelised onions, shallots, apple cider and apple butter until fall-apart tender, served with smashed potatoes roasted crisp in sage brown butter.
Ingredients
- beef chuck roast1.6 kg
- plain flour15 g
- salted butter85 g
- yellow onions — thinly sliced3 ea
- shallots — halved4 ea
- unfiltered apple juice480 ml
- dry white wine480 ml
- fresh thyme — chopped5 g
- apple butter35 g
- small potatoes450 g
- fresh sage leaves5 g
- garlic powder1 tsp
Method
- Preheat the oven to 325°F (160°C).
- Season the roast with salt and pepper, then rub with the flour to coat. Heat a large oven-safe Dutch oven over high heat. Add 1 tablespoon (14 g) butter and the onions and cook for 5 minutes, until softened. Add the shallots and 1/2 cup (120 ml) of the apple cider (unfiltered apple juice), season with salt and pepper, and cook another 5 minutes, until the onions are very lightly golden. Add the thyme, then nestle the roast into the onions and slather the top with the apple butter. Add the remaining 1 1/2 cups (360 ml) cider and the wine.
- Arrange the potatoes around the roast. Cover and roast for 2 1/2 to 3 hours, until very tender.
- Increase the oven to 425°F (220°C). Remove the potatoes to a baking sheet and smash each one with the back of a fork or a potato masher. Arrange the remaining 5 tablespoons (70 g) butter over the potatoes, sprinkle with garlic powder and add the sage. Roast until crispy, 20-25 minutes. Spoon the butter and sage over the potatoes and season with sea salt.
- At the same time, return the roast, uncovered, to the oven for 20-30 minutes, until deeply caramelised on top. If needed, add a little more wine to keep the onions just barely covered.
- Serve the pot roast topped with sea salt, the pan gravy and onions, with the potatoes on the side. (Slow cooker option: layer the butter, onions, shallots, roast, apple butter, thyme, cider, wine and potatoes in the slow cooker and cook on low for 5-6 hours or high for 3-4 hours, then crisp the potatoes as above.)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 10 g Cornflour instead of plain flour
Rub the roast with cornflour instead of flour; braising and roasting times are unchanged.
Dairy-free
Cider Braised Pot Roast with Crispy Sage Potatoes
- 75 ml Olive oil instead of salted butter
- 50 g Apple purée instead of apple butter
Soften the onions in a tablespoon of the olive oil and roast the smashed potatoes in the rest with the sage, letting the leaves fry crisp; times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $31.42 · 39% spare
$19.06
missing 1 item
Colesyou pay $73.58 · 41% spare
$43.52
missing 3 items
Aldiyou pay $22.29 · 59% spare
$9.20
missing 5 items
$3.09a serve
from $3.09 a serve at Woolworths · 11 of 12 ingredients priced
About $18.53 of ingredients used for 6 serves.
$83.29 across 3 shops · all 12 items priced · $3.77 more for bigger packs, 41% spare for later
$19.06
missing 1 item
you'll pay $31.42 · 39% of it spare
$43.52
missing 3 items
you'll pay $73.58 · 41% of it spare
$9.20
missing 5 items
you'll pay $22.29 · 59% of it spare
Buy at
Aldi$16.90
salted butter
$1.60/100g
need 85 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$2.08/100g$5.20
fresh thyme
$1.08/10g
need 5 gStonemill Thyme Leaves 25g$2.69closest match
Aldi$1.08/10g$2.69·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Coles$1.20/10g$1.80
apple butter
$1.60/100g
need 35 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
small potatoes
$3.99/1kg
need 450 g4 × approx. 0.14kg per piece$0.56closest match
Aldi$3.99/1kg$0.56·
Coles$4.30/1kg$0.86·
Woolworths$4.88/1kg$2.00
Buy at
Woolworths$9.29

plain flour
$1.30/1kg
need 15 gEssentials Woolworths Essentials Plain Flour 1kg$1.30closest match
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

yellow onions
$0.63/1 ea
need 3 items3 × Onion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

shallots
$28.00/1kg
need 4 itemsDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A

dry white wine
$0.66/100g
need 480 mlLeggo's Pasta Sauce Bolognese Red Wine 500g$3.30 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$0.66/100g$3.30·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$57.10

beef chuck roast
$20.00/1kg
need 1.6 kg2 × Coles approx.1.3kg$26.00
Coles$20.00/1kg$26.00·
WoolworthsN/A·
AldiN/A

