
Chocolate Marble Pumpkin Bread
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Soft, spiced pumpkin bread swirled with chocolate and finished with a crumbly chocolate streusel topping.
Ingredients
- all-purpose flour — for the crumb topping24 g
- brown sugar — for the crumb topping27 g
- Dutch-process cocoa powder — for the crumb topping5 g
- ground cinnamon — ¼ tsp; for the crumb topping0.6 g
- salt — a pinch0.4 g
- unsalted butter — cold and cubed43 g
- mini chocolate chips — for the crumb topping34 g
- all-purpose flour219 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- pumpkin pie spice2 tsp
- ground cinnamon — 1 tsp2.5 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- large eggs — at room temperature2 ea
- granulated sugar100 g
- brown sugar133 g
- canned pumpkin puree340 g
- vegetable oil120 ml
- whole milk30 ml
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- espresso powder0.5 tsp
- whole milk — warm, for the chocolate batter23 ml
- Dutch-process cocoa powder — for the chocolate batter10 g
- mini chocolate chips — for the chocolate batter60 g
Method
- Make the crumb topping: In a medium bowl, whisk the flour, brown sugar, cocoa powder, cinnamon, and salt together. Add the butter and use a pastry cutter, two forks, or your fingers to blend until the mixture forms pea-sized crumbs. Stir in the mini chocolate chips. Cover and chill in the refrigerator or freezer until needed.
- Make the pumpkin batter: Adjust the oven rack to the lower third position and preheat the oven to 350°F (177°C). Grease a metal 9×5-inch (23×13 cm) loaf pan and line with parchment paper, leaving a couple of inches of overhang on two opposite sides.
- In a large bowl, whisk the flour, baking soda, pumpkin pie spice, cinnamon, and salt together. In a medium bowl, whisk the eggs, granulated sugar, and brown sugar together, then whisk in the pumpkin, oil, milk, and vanilla. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and whisk until combined; a few lumps are OK. Transfer a heaping cup (about 280 g) of the batter to a medium bowl for the chocolate batter.
- Make the chocolate batter: In a small bowl, whisk the espresso powder into the warm milk to dissolve. Pour this into the smaller bowl of batter with the cocoa powder and whisk to combine. Fold in the mini chocolate chips.
- Assemble the loaf: Spread a thin layer of pumpkin batter in the pan. Alternate spoonfuls of chocolate and pumpkin batter until all of it is used. Gently shimmy the pan to level, then swirl with a knife in rounded zigzags, first horizontally and then vertically. Sprinkle the cold crumb topping evenly on top.
- Bake for 60–70 minutes, loosely tenting with foil around the halfway mark. The bread is done when a toothpick inserted in the center comes out with only a few moist crumbs; start checking every 5 minutes around the 55-minute mark.
- Cool the bread completely in the pan on a cooling rack. Lift it out using the parchment overhang, then slice and serve. Store covered at room temperature for up to 3 days or in the refrigerator for up to 1 week.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 43 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 30 ml Oat milk instead of whole milk
Chill the dairy-free butter streusel well before it goes on, as it softens faster than butter; use dairy-free chocolate chips too. Baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $50.05 · 72% spare
$13.99
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $52.36 · 84% spare
$8.43
missing 4 items
Aldiyou pay $27.73 · 90% spare
$2.67
missing 7 items
$1.40a serve
$1.40 a serve, cheapest at Woolworths
About $13.99 of ingredients used for 10 serves.
$51.16 across 3 shops · all 16 items priced · $6.62 more for bigger packs, 82% spare for later
$13.99
no items missing
you'll pay $50.05 · 72% of it spare
$8.43
missing 4 items
you'll pay $52.36 · 84% of it spare
$2.67
missing 7 items
you'll pay $27.73 · 90% of it spare
Buy at
Woolworths$16.10

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 243 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

salt
$0.02/10g
need 4.9 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

granulated sugar
$0.18/100g
need 100 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

canned pumpkin puree
$0.29/100g
need 340 gAnnalisa Tomato Puree 690g$2.00
Woolworths$0.29/100g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$20.26
ground cinnamon
$0.58/10g
need 3.1 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
unsalted butter
$1.60/100g
need 43 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.92/100g$4.80
pumpkin pie spice
$0.17/10g
need 2 tspThe Gourmet Collection Gingerbread Baking Spice 290g$4.99closest match
Aldi$0.17/10g$4.99·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.59/10g$2.40
vegetable oil
$0.27/100ml
need 120 mlPure Vita Vegetable Oil 2L 2,000ml$5.49closest match
Aldi$0.27/100ml$5.49·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$0.43/100ml$17.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00




