
Chocolate Chia Pudding
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
This simple chia pudding makes the perfect naturally sweet dessert or afternoon treat. As with the simple chia pudding you can add any topping, I love it with a sprinkle of cacao nibs for a little crunch.
Ingredients
- chia seeds24 g
- almond milk125 ml
- coconut yoghurt — plus extra to serve45 g
- maple syrup15 ml
- cacao powder8 g
- mixed berries — to serve50 g
Method
- Place the chia seeds, almond milk, maple syrup, cacao powder and yogurt in a bowl and stir well.
- Leave to one side for 10-15 minutes to thicken up, stirring it once or twice during this time to make sure it sets evenly.
- Once thickened, top with 1 tablespoon of yogurt and a sprinkle of cacao nibs.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $32.90 · 91% spare
$3.01
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $20.66 · 94% spare
$1.18
missing 2 items
Colesyou pay $22.55 · 88% spare
$2.76
missing 2 items · $1.58 more
$3.01a serve
$3.01 a serve, cheapest at Woolworths
About $3.01 of ingredients used for 1 serves.
$29.71 across 2 shops · all 6 items priced
$3.01
no items missing
you'll pay $32.90 · 91% of it spare
$1.18
missing 2 items
you'll pay $20.66 · 94% of it spare
$2.76
missing 2 items · $1.58 more
you'll pay $22.55 · 88% of it spare
Buy at
Aldi$20.66
almond milk
$1.69/1L
need 125 mlInner Goodness Original Almond Milk 1L$1.69closest match
Aldi$1.69/1L$1.69·
Woolworths$1.85/1L$1.85·
Coles$3.00/1L$3.00
cacao powder
$3.20/100g
need 8 gOh So Natural Foods Cacao Powder 250g$7.99closest match
Aldi$3.20/100g$7.99·
Woolworths$4.00/100g$10.00·
Coles$8.00/100g$10.00
Buy at
Woolworths$9.05

coconut yoghurt
$2.32/100g
need 45 gTamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt Pouch Tropical 110g$2.55closest match

mixed berries
$13.00/1kg
need 50 gWoolworths Frozen Mixed Berries 500g$6.50
Woolworths$13.00/1kg$6.50·
Aldi$11.98/1kg$5.99·
Coles$14.00/1kg$7.00