
Chilli crisp pesto pasta
Recipe from Yotam Ottolenghi · original post · full recipe on ottolenghi.co.uk
A classic basil pesto stacked with chilli crisp - crunchy fried garlic, shallots and chilli in oil - tossed through ridged trofie. The sauce is ready in the time it takes for the pasta to boil. Chilli crisp brands vary a lot, so taste yours first and scale up or down to suit.
Ingredients
- chilli crisp15 ml
- garlic clove1 ea
- roasted salted cashews20 g
- basil leaves — roughly torn40 g
- caster sugar3 g
- Parmesan — finely grated20 g
- olive oil15 ml
- lemon juice15 ml
- trofie pasta80 g
Method
- Add half the chilli crisp, the garlic, cashews, basil, sugar and 1 teaspoon of flaked sea salt to the small bowl of a food processor and pulse a few times to form a coarse paste. Add the Parmesan, olive oil and lemon juice and pulse again until you have a coarse pesto (you can also do this in a pestle and mortar).
- Bring a pot of water to a boil and season generously with salt. Drop in the pasta and cook for about 10 minutes, or until al dente. Drain, reserving 60 ml of the pasta water.
- Return the drained pasta to the pot and add the pesto and half of the reserved pasta water, then stir well until the pasta looks creamy and silky. Add the rest of the pasta water if the sauce needs loosening.
- Transfer to a bowl (or eat straight from the pan) and spoon over the remaining chilli crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 8 g Nutritional yeast instead of parmesan
Pulse the nutritional yeast into the pesto where the Parmesan goes, with an extra pinch of salt; nothing else changes.
Gluten-free
- 80 g Gluten-free pasta instead of trofie pasta
Cook the gluten-free pasta to its packet time and keep the pasta water to loosen the pesto as written.
Dairy-free
- 8 g Nutritional yeast instead of parmesan
Pulse the nutritional yeast into the pesto where the Parmesan goes, with an extra pinch of salt; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $43.15 · 59% spare
$17.70
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $20.75 · 73% spare
$5.58
missing 3 items
Colesyou pay $20.38 · 56% spare
$8.97
missing 4 items
$17.70a serve
$17.70 a serve, cheapest at Woolworths
About $17.70 of ingredients used for 1 serves.
$31.91 across 2 shops · all 9 items priced · $1.10 more for bigger packs, 63% spare for later
$17.70
no items missing
you'll pay $43.15 · 59% of it spare
$5.58
missing 3 items
you'll pay $20.75 · 73% of it spare
$8.97
missing 4 items
you'll pay $20.38 · 56% of it spare
Buy at
Aldi$18.66
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
roasted salted cashews
$19.96/1kg
need 20 gOh So Natural Wholefoods Natural Cashews 250g 0.25kg$4.99closest match
basil leaves
$2.99/1 ea
need 40 gBasil Bunch 1 each$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$1.43/10g$2.00·
Woolworths$2.00/10g$2.00
olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
trofie pasta
$0.18/100g
need 80 gCucina Pasta Spirals 500g$0.89
Aldi$0.18/100g$0.89·
Coles$0.18/100g$0.90·
Woolworths$0.40/100g$2.00
Buy at
Woolworths$13.25

chilli crisp
$2.89/100g
need 15 mlDe Zhuang Sichuan Chilli Crisp Oil 190g$5.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$2.89/100g$5.50·
ColesN/A·
AldiN/A

lemon juice
$0.42/100ml
need 15 mlWoolworths Lemon Juice Bottle 250ml$1.05
Woolworths$0.42/100ml$1.05·
ColesN/A·
AldiN/A

