
Chicken Stew
Recipe from Budget Bytes · original post
A rich, hearty stew of tender chicken thighs, potatoes and vegetables in a light but flavourful herb gravy.
Ingredients
- yellow onion — diced1 ea
- celery stalks — diced3 ea
- garlic cloves — minced4 ea
- carrots — thinly sliced225 g
- boneless skinless chicken thighs — cut into 2.5 cm pieces800 g
- all-purpose flour — divided30 g
- butter30 g
- olive oil15 ml
- baby potatoes — halved680 g
- dried parsley — 1 tsp1 g
- dried thyme — ½ tsp0.5 g
- dried rosemary — ½ tsp0.5 g
- dried sage0.5 tsp
- salt — ¼ tsp1.5 g
- black pepper0.25 tsp
- chicken broth475 ml
- vegetable broth475 ml
- fresh parsley — chopped; optional4 g
Method
- Dice the onion and celery, mince the garlic, slice the carrots, and cut the baby potatoes in half.
- Cut the chicken thighs into 2.5 cm (1-inch) pieces. Add them to a large bowl, sprinkle half of the flour over the chicken and toss until evenly coated.
- Add the butter and olive oil to a large pot and heat over medium until hot and sizzling.
- Add the flour-coated chicken and brown on all sides (avoid stirring until browned on the bottom), about 5 minutes per side. When the chicken is browned and there is a brown layer of flour on the bottom of the pot, remove the chicken to a clean bowl with a slotted spoon. It does not need to be cooked through yet.
- Add the onion, celery, garlic and carrots and sauté until the onions are soft, about 5 minutes, using the moisture from the vegetables to scrape the browned bits off the bottom of the pot.
- Add the remaining flour and sauté over medium for about two minutes more.
- Return the browned chicken to the pot, along with the potatoes, dried parsley, thyme, rosemary, sage, salt and pepper.
- Add the chicken broth and vegetable broth. Stir to combine and dissolve any flour off the bottom of the pot.
- Cover and bring to a boil. Once boiling, remove the lid and turn the heat down to medium-low. Simmer uncovered, stirring occasionally, for about 30 minutes or until the potatoes are tender and the broth has thickened.
- Taste and add salt if needed (it depends on the broth you used). Stir in the fresh parsley if using, and serve hot.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
White Bean Stew
- 660 g Cannellini beans instead of boneless skinless chicken thighs
- 475 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Skip flouring and browning the chicken: sauté the vegetables in the butter and oil, add all the flour in step 6, and stir the beans in for the last 10 minutes of simmering so they stay whole.
Vegan
White Bean Stew
- 660 g Cannellini beans instead of boneless skinless chicken thighs
- 30 ml Olive oil instead of butter
- 475 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Skip flouring and browning the chicken: sauté the vegetables in the oil, add all the flour in step 6, and stir the beans in for the last 10 minutes of simmering so they stay whole.
Gluten-free
- 30 g Cornflour instead of all-purpose flour
Toss the chicken in half the cornflour; mix the rest with a splash of cold broth and stir it in for the last 10 minutes of simmering instead of frying it with the vegetables.
Dairy-free
- 30 ml Olive oil instead of butter
Brown the chicken in all olive oil; the timing is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $60.17 · 39% spare
$36.53
missing 2 items
ColesBest choiceyou pay $73.64 · 40% spare
$43.95
missing 3 items
Aldiyou pay $53.91 · 47% spare
$28.34
missing 6 items
$6.54a serve
from $6.54 a serve at Woolworths · 16 of 18 ingredients priced
About $39.24 of ingredients used for 6 serves.
$71.72 across 3 shops · 17 of 18 items priced · $4.88 more for bigger packs, 48% spare for later
$36.53
missing 2 items
you'll pay $60.17 · 39% of it spare
$43.95
missing 3 items
you'll pay $73.64 · 40% of it spare
$28.34
missing 6 items
you'll pay $53.91 · 47% of it spare
Buy at
Aldi$44.84
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
boneless skinless chicken thighs
$13.29/1kg
need 800 gBroad Oak Farms approx. 1.157kg per package$13.29
Aldi$13.29/1kg$13.29·
Coles$17.00/1kg$21.25·
WoolworthsN/A
butter
$1.60/100g
need 30 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
dried thyme
$1.08/10g
need 0.5 gStonemill Thyme Leaves 25g$2.69closest match
Aldi$1.08/10g$2.69·
Woolworths$1.20/10g$1.80·
Coles$1.20/10g$1.80
dried rosemary
$0.93/10g
need 0.5 gStonemill Rosemary Leaves 30g$2.79closest match
Aldi$0.93/10g$2.79·
Woolworths$1.11/10g$2.00·
Coles$1.22/10g$2.20
black pepper
$0.22/10g
need 0.25 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
chicken broth
$0.94/100ml
need 475 mlChefs' Cupboard Chicken Bone Broth 500ml$4.69closest match
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Woolworths$1.70/100ml$8.50·
Coles$1.70/100ml$8.50
Buy at
Woolworths$16.88

yellow onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10

carrots
$1.70/1kg
need 225 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 30 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

salt
$0.02/10g
need 1.5 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

vegetable broth
$1.00/100ml
need 475 mlMacro Beef Bone Broth 500ml$5.00
Woolworths$1.00/100ml$5.00·
Aldi$0.94/100ml$4.69·
Coles$1.00/100ml$5.00
Buy at
Coles$10.00

fresh parsley
$2.20/10g
need 4 gColes Herb Punnets Parsley Continental 15g$3.30closest match
Coles$2.20/10g$3.30·
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99
Not priced
- celery stalks · 3 items


