
Cherry quinoa salad
Recipe from Hetty Lui McKinnon · original post · full recipe on hettymckinnon.com
Quinoa with fresh cherries, shaved fennel, red onion, pistachios, mint and baby spinach in a cumin mustard dressing.
Ingredients
- quinoa170 g
- vegetable stock480 ml
- fennel bulb — thinly sliced, fronds reserved1 ea
- red onion — thinly sliced75 g
- cherries — halved and pitted300 g
- toasted pistachios — roughly chopped60 g
- mint leaves10 g
- baby spinach100 g
- garlic clove — grated1 ea
- Dijon mustard15 g
- cumin seeds — 1 tsp2.5 g
- maple syrup — 2 tsp10 ml
- extra virgin olive oil45 ml
- red wine vinegar15 ml
Method
- Place the quinoa and vegetable stock (or water seasoned with 1/2 teaspoon salt) in a saucepan and bring to the boil over medium-high heat. Reduce to medium-low, cover and cook until the quinoa is translucent and the liquid absorbed, 15 to 17 minutes. Turn off the heat and leave for 2 minutes, then spread on a plate to cool.
- Meanwhile, in a bowl large enough for the whole salad, make the dressing: whisk the garlic, mustard, cumin seeds, maple syrup, olive oil, vinegar and 2 tablespoons of water. Season with 1/2 teaspoon salt and lots of black pepper and whisk again, adjusting the vinegar, maple and salt to taste.
- Chop the fennel fronds - use as much or as little as you like.
- Add the cooled quinoa, fennel, red onion, cherries, fennel fronds, pistachios, mint and spinach to the dressing and toss well. Season with sea salt and black pepper. Serve immediately, or rest for 20 to 30 minutes so the flavours meld and the onion and fennel soften slightly.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 480 ml Gluten-free vegetable stock instead of vegetable stock
Cook the quinoa in the gluten-free stock exactly as before.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $61.15 · 71% spare
$17.92
missing 2 items
AldiBest choiceyou pay $44.31 · 57% spare
$19.13
missing 4 items
Colesyou pay $36.98 · 62% spare
$13.97
missing 5 items
$4.48a serve
from $4.48 a serve at Woolworths · 12 of 14 ingredients priced
About $17.93 of ingredients used for 4 serves.
$66.21 across 3 shops · 13 of 14 items priced · $3.68 more for bigger packs, 65% spare for later
$17.92
missing 2 items
you'll pay $61.15 · 71% of it spare
$19.13
missing 4 items
you'll pay $44.31 · 57% of it spare
$13.97
missing 5 items
you'll pay $36.98 · 62% of it spare
Buy at
Aldi$44.31
vegetable stock
$0.18/100ml
need 480 mlChefs' Cupboard Vegetable Liquid Stock 1L 1,000ml$1.79closest match
Aldi$0.18/100ml$1.79·
Woolworths$0.40/100ml$2.00·
Coles$0.55/100ml$2.75
fennel bulb
$8.99
need 1 itemGardenline Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi$8.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
cherries
$9.98/1kg
need 300 gSandhurst Maraschino Cherries 284g 0.4kg$3.99closest match
Aldi$9.98/1kg$3.99·
Coles$1.43/100g$2.00·
Woolworths$13.00/1kg$6.50
baby spinach
$14.25/1kg
need 100 gThe Fresh Salad Co Baby Spinach 280g 0.28kg$3.99closest match
Aldi$14.25/1kg$3.99·
Coles$27.50/1kg$3.30·
Woolworths$17.86/1kg$5.00
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
Dijon mustard
$1.21/100g
need 15 gColway Dijon Mustard 190g$2.29
Aldi$1.21/100g$2.29·
Woolworths$1.30/100g$2.60·
Coles$1.45/100g$2.90
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 45 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
red wine vinegar
$0.50/100ml
need 15 mlRemano Red Wine Vinegar 500ml$2.49closest match
Aldi$0.50/100ml$2.49·
Woolworths$0.50/100ml$2.50·
Coles$0.50/100ml$2.50
Buy at
Woolworths$14.00

toasted pistachios
$6.00/100g
need 60 gPistachio Papi Smooth Spread 200g$12.00
Woolworths$6.00/100g$12.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$7.90
Not priced
- mint leaves · 10 g

