Cheesy Vegan Pizza Beans

Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com

Savory, saucy, and CHEESY white beans that taste like pizza! An easy, comforting, plant-based entrée with just 10 ingredients and 30 minutes required!

Serves 4 30 min 17.5g proteinKid-friendly
vegangluten-freedairy-freelegumesitalian
More from @minimalistbaker

Ingredients

  • raw cashews70 g
  • lemon juice — 1 tbsp20 ml
  • nutritional yeast2.5 tbsp
  • tapioca starch2 tbsp
  • sea salt — 1 tsp6 g
  • olive oil — 2 tbsp40 ml
  • garlic cloves — minced4 ea
  • red pepper flakes — optional0.25 tsp
  • canned crushed tomatoes425 g
  • dried Italian herbs1 tbsp
  • maple syrup — 1 tsp; optional5 ml
  • canned white beans — drained and rinsed850 g

Method

  1. CHEESE SAUCE: Add cashews to a heatproof bowl and cover with hot water by at least 1-2 inches. Let them soak while you get started on the beans.
  2. BEANS: Heat a large stainless steel or enameled cast iron skillet (or other oven-safe skillet) over medium-low heat. Once hot, add olive oil and garlic and sauté until fragrant — about 1 minute. Add red pepper flakes (optional) and stir to infuse flavor. Turn down heat if cooking too quickly.
  3. Add the crushed tomatoes, 1/4 cup (60 ml) water, Italian herbs, maple syrup (optional), and salt. Stir to combine, then add the white beans and mix to evenly distribute. Bring to a simmer over medium heat, cover, and let cook for 15-20 minutes until the beans are tender and the sauce is bubbly.
  4. CHEESE SAUCE: While the beans simmer, make your cheese sauce. Drain the cashews and add them to a high-speed blender along with 2/3 cup (160 ml) water, lemon juice, nutritional yeast, tapioca starch, and salt. Blend on high until very smooth and milky in texture, about 1 minute. Set aside.
  5. Once the beans are tender, reduce the heat to low and carefully pour the cheese sauce over the beans in an even layer. Cover and steam for 2-3 minutes to encourage the cheese to firm up, then transfer to the oven to broil (optional) for another 2-3 minutes, or until the cheese is darkened in spots and dry to the touch. Optionally, garnish with fresh basil.
  6. Serve warm with vegan garlic bread, sautéed greens, roasted vegetables, or alongside a salad. Leftovers keep for 3-4 days in the refrigerator or 1 month in the freezer.
  7. Reheat leftovers in oven or microwave until warmed through.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $44.30 · 57% spare

    $19.08

    missing 3 items

  • Coles

    you pay $31.96 · 42% spare

    $18.46

    missing 5 items

  • Aldi

    you pay $25.67 · 64% spare

    $9.35

    missing 8 items

$4.77a serve

from $4.77 a serve at Woolworths · 9 of 12 ingredients priced

About $19.08 of ingredients used for 4 serves.

$45.71 across 3 shops · all 12 items priced · $0.99 more for bigger packs, 45% spare for later

Woolworths

$19.08

missing 3 items

you'll pay $44.30 · 57% of it spare

Coles

$18.46

missing 5 items

you'll pay $31.96 · 42% of it spare

Aldi

$9.35

missing 8 items

you'll pay $25.67 · 64% of it spare

Buy at Coles$9.04

nutritional yeast

$1.71/100g

need 2.5 tbspLowan Instant Dried Yeast 280g$4.80closest match

ColesColes$1.71/100g$4.80·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

tapioca starch

$3.40/1kg

need 2 tbspErawan Tapioca Starch 500g$1.70

ColesColes$3.40/1kg$1.70·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

red pepper flakes

$1.20/100g

need 0.25 tspColes I'm Free From Special Flakes 375g$4.50

ColesColes$1.20/100g$4.50·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

canned crushed tomatoes

$3.41/1kg

need 425 gArdmona Crushed Tomatoes 410g$1.40real special

ColesColes$3.41/1kg$1.40·WoolworthsWoolworths$4.32/1kg$3.50·AldiAldiN/A

Buy at Woolworths$11.00

lemon juice

$0.42/100ml

need 20 mlWoolworths Lemon Juice Bottle 250ml$1.05

WoolworthsWoolworths$0.42/100ml$1.05·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

dried Italian herbs

$2.00/10g

need 1 tbspWoolworths Italian Dried Herbs 10g$2.00

WoolworthsWoolworths$2.00/10g$2.00·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

canned white beans

$0.53/100g

need 850 g3 × Marco Polo European Foods White Beans 375g$2.00

WoolworthsWoolworths$0.53/100g$2.00·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Buy at Aldi$25.67