
Chai Spiced Apple Butter Muffin Bread
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
A chai-spiced apple butter quick bread with ribbons of cream cheese, fresh apple and a brown sugar chai crumble on top.
Ingredients
- ground cinnamon — 4 tsp10 g
- ground ginger2 tsp
- ground cardamom1 tsp
- ground nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ground allspice — ½ tsp1.3 g
- ground cloves0.5 tsp
- salted butter — melted140 g
- brown sugar165 g
- plain Greek yogurt120 g
- apple butter95 g
- eggs3 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- plain flour200 g
- baking powder — 3 tsp14 g
- salt — 1 tsp6 g
- apple — very thinly sliced200 g
- cream cheese — at room temperature115 g
- dark brown sugar100 g
Method
- Make the chai spice: in a shallow bowl, combine the cinnamon, ginger, cardamom, nutmeg, allspice, cloves and a pinch of black pepper.
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Line a 9×5-inch (23×13 cm) loaf pan with parchment paper.
- In a bowl, whisk together 115 g (1 stick) of the melted butter, 150 g (3/4 cup) of the brown sugar, the yogurt, apple butter, eggs and vanilla. Add 190 g of the flour, 1 tablespoon of the chai spice, the baking powder and salt. Mix until fully combined.
- Toss the apple with the remaining 1 tablespoon brown sugar and 2 teaspoons chai spice, then mix into the batter. Dollop the cream cheese over the batter and give it a gentle stir; don't over-mix.
- Pour the batter into the prepared pan.
- Make the swirl: mix the remaining 2 tablespoons (28 g) butter, the dark brown sugar, the remaining 1 tablespoon (8 g) flour and 1-2 teaspoons chai spice. Arrange the clumps over the batter. Bake for 60-70 minutes, until the centre is set, covering with foil halfway through if the top browns too quickly.
- Slice and enjoy with butter and flaky sea salt.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 140 g Vegan butter instead of salted butter
- 120 g Coconut yoghurt instead of plain Greek yogurt
- 95 g Dairy-free apple butter instead of apple butter
- 115 g Dairy-free cream cheese instead of cream cheese
Bake time is unchanged; dairy-free cream cheese is softer, so chill it briefly before swirling.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $59.43 · 62% spare
$22.60
missing 2 items
AldiBest choiceyou pay $49.58 · 77% spare
$11.29
missing 5 items
Colesyou pay $36.75 · 64% spare
$13.38
missing 8 items
$2.05a serve
from $2.05 a serve at Woolworths · 16 of 18 ingredients priced
About $20.52 of ingredients used for 10 serves.
$56.29 across 3 shops · 17 of 18 items priced · $3.85 more for bigger packs, 70% spare for later
$22.60
missing 2 items
you'll pay $59.43 · 62% of it spare
$11.29
missing 5 items
you'll pay $49.58 · 77% of it spare
$13.38
missing 8 items
you'll pay $36.75 · 64% of it spare
Buy at
Aldi$39.91
ground cinnamon
$0.58/10g
need 10 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
ground ginger
$0.60/10g
need 2 tspStonemill Ground Ginger 40g$2.39
Aldi$0.60/10g$2.39·
Coles$0.96/10g$2.40·
Woolworths$1.40/10g$3.50
salted butter
$1.40/100g
need 140 gPure Valley Salted Butter 500g$6.99closest match
Aldi$1.40/100g$6.99·
Coles$1.40/100g$7.00·
Woolworths$1.86/100g$9.30
plain Greek yogurt
$0.72/100g
need 120 gYoguri Greek Style Strained Yogurt Plain 900g$6.49
Aldi$0.72/100g$6.49·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
apple butter
$1.60/100g
need 95 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$2.90/100g$7.25·
Coles$2.90/100g$7.25
eggs
$0.82/100g
need 3 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Woolworths$1.07/100g$6.40·
Coles$1.07/100g$6.40
vanilla extract
$0.50/10ml
need 10 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
plain flour
$1.20/1kg
need 200 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
Buy at
Woolworths$15.20

ground cardamom
$0.83/10g
need 1 tspWoolworths Ground Cardamom 24g$2.00
Woolworths$0.83/10g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

ground cloves
$0.67/10g
need 0.5 tspWoolworths Cloves Ground 30g$2.00
Woolworths$0.67/10g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

baking powder
$2.28/100g
need 14 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 6 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

dark brown sugar
$0.18/100g
need 100 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09
Buy at
Coles$1.18

apple
$5.90/1kg
need 200 gColes Bravo Apples approx. 200g$1.18closest match
Coles$5.90/1kg$1.18·
Aldi$5.99/1kg$1.20·
Woolworths$7.87/1kg$5.90
Not priced
- ground allspice · 1.3 g

