
Cauliflower Mac and Cheese
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
Creamy baked mac and cheese bulked out with cauliflower, in a simple cheddar sauce and topped with parmesan.
Ingredients
- macaroni250 g
- cauliflower — cut into small florets1 ea
- parmesan — grated50 g
- whole milk500 ml
- plain flour35 g
- butter50 g
- cheddar cheese — grated80 g
- Dijon mustard15 ml
Method
- Preheat the oven to 190°C (170°C fan) / Gas 5.
- Put the macaroni into a pan of boiling water, bring back to the boil and simmer for 10 minutes. After 5 minutes, add the cauliflower to the pasta pan.
- Meanwhile, make the cheese sauce: put the milk, flour and butter in a saucepan over a medium heat and whisk until the butter has melted and the flour has mixed in.
- Once the sauce starts to thicken (2-3 minutes), take it off the heat and stir in the cheddar and Dijon mustard until the cheese has melted.
- Drain the pasta and cauliflower and put them in a baking dish. Pour over the cheese sauce and mix well to coat.
- Sprinkle the parmesan on top and bake for 20 minutes, until the top is browning and bubbling.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 250 g Gluten-free macaroni instead of macaroni
- 20 g Cornflour instead of plain flour
Cook the gluten-free macaroni to its packet time, adding the cauliflower for the last 5 minutes; whisk the cornflour into the cold milk first, then heat with the butter until thick.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $23.65 · 50% spare
$11.78
no items missing
Colesyou pay $27.85 · 48% spare
$14.48
no items missing · $2.70 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $17.64 · 51% spare
$8.62
missing 2 items
$2.95a serve
$2.95 a serve, cheapest at Woolworths
About $11.78 of ingredients used for 4 serves.
$23.41 across 3 shops · all 8 items priced · $2.09 more for bigger packs, 57% spare for later
$11.78
no items missing
you'll pay $23.65 · 50% of it spare
$14.48
no items missing · $2.70 more
you'll pay $27.85 · 48% of it spare
$8.62
missing 2 items
you'll pay $17.64 · 51% of it spare
Buy at
Aldi$13.16
plain flour
$1.20/1kg
need 35 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
butter
$1.60/100g
need 50 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
cheddar cheese
$19.11/1kg
need 80 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$2.60/100g$6.50·
Coles$31.91/1kg$7.50
Dijon mustard
$1.21/100g
need 15 mlColway Dijon Mustard 190g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$1.21/100g$2.29·
Woolworths$1.30/100g$2.60·
Coles$1.45/100g$2.90
Buy at
Woolworths$2.75

macaroni
$0.20/100g
need 250 gWoolworths Pasta Macaroni 500g$1.00closest match
Woolworths$0.20/100g$1.00·
Aldi$0.20/100g$0.99·
Coles$0.59/100g$2.95

cauliflower
$1.75/1 ea
need 1 itemFresh Cauliflower Half each$1.75
Woolworths$1.75/1 ea$1.75·
Coles$2.70/1 ea$2.70·
Aldi$3.49/1 ea$3.49

