
Carrot Cake Overnight Oats
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
These carrot cake overnight oats taste exactly like your favourite spiced carrot cake, but in a healthy breakfast bowl you can prep ahead. Creamy oats are loaded with grated carrot, warming spices, and topped with a luscious cashew cream cheese icing. Make them Sunday night and wake up to dessert for breakfast all week long.
Ingredients
- rolled oats100 g
- chia seeds25 g
- ground cinnamon4 g
- ground ginger1 g
- ground nutmeg0.5 g
- vanilla extract5 ml
- maple syrup60 ml
- oat milk445 ml
- plant-based yoghurt100 g
- carrot — finely grated80 g
- raisins30 g
- walnuts — chopped50 g
- cashews — soaked in boiling water80 g
- lemon juice15 ml
Method
- Mix the dry ingredients In a large bowl, stir together the oats, chia seeds, cinnamon, ginger and nutmeg until evenly combined.
- Add the wet ingredients Pour in the vanilla, maple syrup, plant milk and plant yoghurt, then stir well until everything is thoroughly mixed. The mixture should look creamy and slightly thick.
- Fold in the carrot and extras Add the grated carrot, raisins and chopped walnuts, stirring until evenly distributed throughout the oat mixture.
- Make the icing Drain the soaked cashews and add them to a high-speed blender with the plant milk, maple syrup, lemon juice, vanilla and salt. Blend until completely smooth and creamy, about 2-3 minutes.
- Divide and chill Spoon the mixture into jars or bowls. Top each portion with a generous dollop of cashew icing, extra walnuts and grated carrot. Cover tightly and refrigerate for at least 4 hours, or preferably overnight. The oats will absorb the liquid and become wonderfully creamy. Serve and enjoy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 100 g Gluten-free rolled oats instead of rolled oats
Nothing else changes; soak overnight as written.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $51.90 · 80% spare
$10.38
missing 1 item
AldiBest choiceyou pay $42.24 · 85% spare
$6.40
missing 2 items
Colesyou pay $16.44 · 73% spare
$4.48
missing 7 items
$2.60a serve
from $2.60 a serve at Woolworths · 13 of 14 ingredients priced
About $10.38 of ingredients used for 4 serves.
$44.06 across 2 shops · all 14 items priced · $2.64 more for bigger packs, 80% spare for later
$10.38
missing 1 item
you'll pay $51.90 · 80% of it spare
$6.40
missing 2 items
you'll pay $42.24 · 85% of it spare
$4.48
missing 7 items
you'll pay $16.44 · 73% of it spare
Buy at
Aldi$36.76
rolled oats
$0.20/100g
need 100 gHillcrest Rolled Oats 750g$1.49
Aldi$0.20/100g$1.49·
Woolworths$0.23/100g$1.70·
Coles$0.33/100g$3.25
ground cinnamon
$0.58/10g
need 4 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
ground ginger
$0.60/10g
need 1 gStonemill Ground Ginger 40g$2.39
Aldi$0.60/10g$2.39·
Coles$0.96/10g$2.40·
Woolworths$1.40/10g$3.50
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
oat milk
$1.65/1L
need 445 mlInner Goodness Oat Milk 1L$1.65closest match
Aldi$1.65/1L$1.65·
Coles$1.80/1L$1.80·
Woolworths$2.40/1L$2.40
raisins
$0.58/100g
need 30 gBakers Life Raisin Toast 500g$2.89
Aldi$0.58/100g$2.89·
Coles$0.64/100g$3.60·
Woolworths$1.23/100g$7.40
Buy at
Woolworths$7.30

plant-based yoghurt
$2.32/100g
need 100 gTamar Valley Dairy Kids Greek Yoghurt Pouch Tropical 110g$2.55closest match

carrot
$1.70/1kg
need 80 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

lemon juice
$0.42/100ml
need 15 mlWoolworths Lemon Juice Bottle 250ml$1.05
Woolworths$0.42/100ml$1.05·
ColesN/A·
AldiN/A
