
Caramelized Beef and Peanut Noodles
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Caramelized ground beef atop a tangle of creamy peanut noodles and veggies! The best weeknight dinner!
Ingredients
- ground beef450 g
- avocado oil15 ml
- cornstarch — 2 tsp5.2 g
- teriyaki sauce80 ml
- garlic clove — grated1 ea
- peanut butter85 g
- soy sauce80 ml
- rice vinegar30 ml
- sesame oil30 ml
- sugar13 g
- chili garlic sauce15 g
- green onions — thinly sliced5 ea
- red bell pepper — sliced1 ea
- spinach30 g
- stir-fry egg noodles170 g
Method
- Make the peanut sauce: blend the peanut butter, soy sauce, 60 ml (1/4 cup) warm water, rice vinegar, sesame oil, sugar and chili garlic sauce until smooth and creamy.
- Heat the avocado oil in a pan over high heat; add the ground beef and leave undisturbed for several minutes to get some browned spots. Break apart with a wooden spoon into small pieces.
- Add the cornstarch and stir fry for 15-30 seconds. Add the garlic and teriyaki sauce for a minute or so; it will sizzle and start to caramelise. Remove from the pan and keep warm (covered, or in a 350°F / 175°C oven).
- In the same pan, sauté the white parts of the green onions with the bell pepper and spinach (and a few basil leaves if you have them), adding more oil as needed.
- Boil the noodles for 3 minutes or according to the package directions; rinse with cold water to prevent sticking.
- Add the noodles and most of the peanut sauce to the veggies in the skillet and toss for 1-2 minutes. Serve immediately while hot and silky.
- Plate the noodles and add a scoop of beef on top. Garnish with the green onion tops and lots of black pepper, and drizzle with the remaining peanut sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Caramelized Prawn and Peanut Noodles
- 600 g Prawns instead of ground beef
Toss the prawns in the cornstarch and stir-fry them for 2 to 3 minutes until just pink before adding the garlic and teriyaki; they need far less time than beef.
Vegetarian
Caramelized Plant-Based Mince and Peanut Noodles
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Plant-based mince browns faster than beef and releases no fat, so add a little more oil and cook it for 4 to 5 minutes before the cornstarch and teriyaki.
Vegan
Caramelized Plant-Based Mince and Peanut Noodles
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
- 170 g Rice noodles instead of stir-fry egg noodles
Plant-based mince browns faster than beef and releases no fat, so add a little more oil and cook it for 4 to 5 minutes before the cornstarch and teriyaki. Soak or boil the rice noodles per the packet instead of the egg noodles.
Gluten-free
- 80 ml Gluten-free teriyaki sauce instead of teriyaki sauce
- 80 ml Tamari instead of soy sauce
- 170 g Rice noodles instead of stir-fry egg noodles
Cook the rice noodles per the packet and rinse them well; everything else is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $51.05 · 73% spare
$14.03
missing 2 items
ColesBest choiceyou pay $37.33 · 75% spare
$9.50
missing 5 items
Aldiyou pay $25.48 · 35% spare
$16.46
missing 6 items
$3.51a serve
from $3.51 a serve at Woolworths · 13 of 15 ingredients priced
About $14.03 of ingredients used for 4 serves.
$48.65 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $1.10 more for bigger packs, 57% spare for later
$14.03
missing 2 items
you'll pay $51.05 · 73% of it spare
$9.50
missing 5 items
you'll pay $37.33 · 75% of it spare
$16.46
missing 6 items
you'll pay $25.48 · 35% of it spare
Buy at
Aldi$20.40
ground beef
$21.98/1kg
need 450 gJindurra Station Diced Beef 500g 0.5kg$10.99
Aldi$21.98/1kg$10.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
teriyaki sauce
$0.35/100ml
need 80 mlColway Tomato Sauce 500ml$1.75
Aldi$0.35/100ml$1.75·
Woolworths$0.38/100ml$1.90·
Coles$1.20/100ml$3.00
garlic clove
$29.99/1kg
need 1 itemNo Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
spinach
$3.96/1kg
need 30 gMarket Fare Spinach 250g 0.25kg$0.99closest match
Aldi$3.96/1kg$0.99·
Woolworths$27.50/1kg$3.30·
Coles$27.50/1kg$3.30
stir-fry egg noodles
$0.60/100g
need 170 gUrban Eats Vermicelli Rice Noodles 250g$1.49closest match
Aldi$0.60/100g$1.49·
Woolworths$0.68/100g$1.70·
Coles$0.63/100g$2.15
Buy at
Woolworths$22.05

peanut butter
$0.97/100g
need 85 gSkippy Creamy Peanut Butter 462g$4.50
Woolworths$0.97/100g$4.50·
ColesN/A·
AldiN/A

sugar
$0.18/100g
need 13 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

green onions
$16.67/1kg
need 5 itemsRosella Aristocrat Onions Cocktail Green 150g$2.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$16.67/1kg$2.50·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$6.20

red bell pepper
$0.54/10g
need 1 itemColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90
Not priced
- cornstarch · 5.2 g


