
Campfire Stew
Recipe from Pinch of Nom · original post
An easy, warming and slimming-friendly stew, great if you're counting calories.
Ingredients
- gammon joint — all fat removed1 ea
- onions — chopped2 ea
- peppers — sliced3 ea
- garlic cloves — crushed3 ea
- paprika — 1 tsp2.5 g
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- canned baked beans400 g
- canned chopped tomatoes400 g
- canned kidney beans — drained and rinsed400 g
- celery stick — chopped1 ea
- carrots — chopped; 2 large300 g
- button mushrooms — halved; about 8120 g
- tomato purée2 tbsp
- chilli flakes1 pinch
- Worcestershire sauce — 1 tbsp15 ml
- hot sauce1 tsp
Method
- Soak the gammon joint overnight in cold water if necessary.
- Reserve half of the sliced peppers, and add all the rest of the ingredients to the slow cooker, stir well and switch on.
- Set the slow cooker to high and cook for 6-8 hours (you can leave it on longer).
- 30 minutes before the end of cooking, stir in the reserved peppers.
- After 6 hours, check the consistency of the sauce and tenderness of the meat. The meat should be starting to fall apart and the sauce thickening. You can remove the lid and cook on high to finish the meat and thicken the sauce if necessary.
- The meat should have broken up, but if not, shred it in the slow cooker with two forks and mix well before serving.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 20 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Nothing changes in the cooking; add it to the slow cooker with everything else.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $37.89 · 41% spare
$22.22
missing 4 items
ColesBest choiceyou pay $31.23 · 30% spare
$21.90
missing 5 items
Aldiyou pay $29.22 · 36% spare
$18.66
missing 6 items
$6.69a serve
from $6.69 a serve at Woolworths · 13 of 17 ingredients priced
About $26.74 of ingredients used for 4 serves.
$39.58 across 3 shops · 15 of 17 items priced · $2.40 more for bigger packs, 39% spare for later
$22.22
missing 4 items
you'll pay $37.89 · 41% of it spare
$21.90
missing 5 items
you'll pay $31.23 · 30% of it spare
$18.66
missing 6 items
you'll pay $29.22 · 36% of it spare
Buy at
Aldi$21.55
onions
$3.49/1kg
need 2 items2 × approx. 0.18kg per piece$0.63
Aldi$3.49/1kg$0.63·
Woolworths$0.83/1 ea$0.83·
Coles$4.20/1kg$0.84
peppers
$10.68/1kg
need 3 itemsDeli Originals Grilled Peppers 280g 0.28kg$2.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$10.68/1kg$2.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
garlic cloves
$29.99/1kg
need 3 items3 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Coles$33.00/1kg$1.98·
Woolworths$1.08/100g$3.90
paprika
$0.53/10g
need 2.5 gStonemill Paprika Ground 45g$2.39closest match
Aldi$0.53/10g$2.39·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.77/10g$3.00
ground coriander
$0.70/10g
need 2.5 gStonemill Coriander Seeds Ground 40g$2.79
Aldi$0.70/10g$2.79·
Woolworths$1.00/10g$2.00·
Coles$0.83/10g$2.50
canned kidney beans
$2.12/1kg
need 400 gNew Season Red Kidney Beans 420g 0.42kg$0.89closest match
Aldi$2.12/1kg$0.89·
Woolworths$3.50/1kg$1.40·
Coles$3.57/1kg$1.50
celery stick
$13.30/1kg
need 1 itemCelery Sticks 300g 0.3kg$3.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$13.30/1kg$3.99·
Woolworths$18.00/1kg$4.50·
Coles$16.00/1kg$4.80
Buy at
Coles$10.93

ground cumin
$0.10/10g
need 2.5 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89

canned baked beans
$0.31/100g
need 400 gColes Baked Beans Canned Regular 425g$1.30
Coles$0.31/100g$1.30·
Woolworths$0.38/100g$1.60·
Aldi$0.31/100g$2.69

hot sauce
$1.52/100ml
need 1 tspFountain Spicy Red Sauce Hot Sauce 250ml$3.80closest match
Coles$1.52/100ml$3.80·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Buy at
Woolworths$7.10

carrots
$1.70/1kg
need 300 gWoolworths Australian Grown Carrots 1kg$1.70
Woolworths$1.70/1kg$1.70·
Coles$2.60/1kg$0.44·
Aldi$2.09/1kg$2.09

Worcestershire sauce
$1.08/100ml
need 15 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40
Woolworths$1.08/100ml$5.40·
ColesN/A·
AldiN/A
Not priced
- gammon joint · 1 item
- tomato purée · 2 tbsp

