
Cacao Date Energy Balls
Recipe from Hannah Medellin · original post
Oats, dates, cacao and coconut blitzed into a no-bake snack that keeps all week in the fridge.
Ingredients
- rolled oats — 1 cup90 g
- cacao powder — 2 tbsp16 g
- fresh Medjool dates — pitted12 ea
- desiccated coconut — ¾ cup70 g
- maple syrup — 2 tbsp40 ml
- desiccated coconut — 2 tbsp; extra, for coating14 g
Method
- Add the rolled oats, cacao powder, dates, coconut and maple syrup to a food processor.
- Blitz until the mixture forms a sticky dough that holds together when pressed between your fingers.
- Roll into bite-sized balls.
- Coat each ball in the extra desiccated coconut.
- Store in an airtight container in the fridge for up to one week.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 90 g Gluten-free rolled oats instead of rolled oats
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $19.66 · 88% spare
$2.36
missing 1 item
Woolworthsyou pay $24.00 · 88% spare
$2.98
missing 1 item · $0.62 more
Colesyou pay $24.85 · 57% spare
$10.71
missing 1 item · $8.35 more
$0.30a serve
from $0.30 a serve at Aldi · 4 of 5 ingredients priced
About $2.36 of ingredients used for 8 serves.
$27.56 across 2 shops · all 5 items priced · $0.99 more for bigger packs, 63% spare for later
$2.36
missing 1 item
you'll pay $19.66 · 88% of it spare
$2.98
missing 1 item · $0.62 more
you'll pay $24.00 · 88% of it spare
$10.71
missing 1 item · $8.35 more
you'll pay $24.85 · 57% of it spare
Buy at
Aldi$19.66
rolled oats
$0.20/100g
need 90 gHillcrest Rolled Oats 750g$1.49
Aldi$0.20/100g$1.49·
Woolworths$0.62/100g$3.10·
Coles$0.33/100g$3.25
cacao powder
$3.20/100g
need 16 gOh So Natural Foods Cacao Powder 250g$7.99closest match
Aldi$3.20/100g$7.99·
Woolworths$4.00/100g$10.00·
Coles$8.00/100g$10.00
desiccated coconut
$9.38/1kg
need 84 gWhite Mill Desiccated Coconut 500g 0.5kg$4.69closest match
Aldi$9.38/1kg$4.69·
Coles$14.80/1kg$3.70·
Woolworths$9.80/1kg$4.90
Buy at
Coles$7.90

fresh Medjool dates
$34.80/1kg
need 12 itemsColes Organic Medjool Dates 227g$7.90closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$34.80/1kg$7.90·
Aldi$23.11/1kg$10.49·
WoolworthsN/A