
Buffalo Chicken Tostada Stacks
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Crunchy tostadas layered with buttery buffalo chicken, cheddar and pepper jack, topped with a creamy jalapeño ranch.
Ingredients
- boneless chicken breasts900 g
- cayenne pepper hot sauce240 ml
- salted butter85 g
- chipotle chilli powder — 1 tsp2.5 g
- seasoned salt — 2 tsp12 g
- tostada shells15 ea
- cheddar cheese — shredded115 g
- pepper jack cheese — shredded55 g
- avocado — sliced, for serving1 ea
- spring onions — sliced, for serving45 g
- sour cream120 g
- mayonnaise115 g
- buttermilk120 ml
- dried parsley — 3 tsp3 g
- dried dill2 tsp
- garlic powder1 tsp
- onion powder1 tsp
- pickled jalapeños100 g
- fresh chives — chopped6 g
- fresh coriander — for serving10 g
Method
- In the bowl of a slow cooker, combine the chicken, hot sauce, butter, chipotle chilli powder, seasoned salt and black pepper. Cover and cook on LOW for 3-4 hours or HIGH for 2 hours. Alternatively, cook in a covered skillet over medium heat for 15-20 minutes, until the chicken is cooked through.
- Shred the chicken and toss with the sauce. Remove the chicken from the sauce, reserving the extra buffalo sauce for serving. Preheat the oven to 425°F (220°C).
- Assemble the stacks: arrange 5 tostada shells on a baking sheet. Top each with cheese and buffalo chicken. Add another tostada, cheese and chicken. Finish with a third tostada, then add chicken and cheese. Bake for 10 minutes, until the cheese is melted.
- Make the ranch: in a glass measuring jug or blender, combine the sour cream, mayonnaise, buttermilk, parsley, dill, garlic powder, onion powder and 1/4-1/2 cup (about 50-100 g) of the pickled jalapeños. Whisk or blend until creamy, then stir in the chives.
- Top each stack with ranch, coriander, spring onions, avocado and the remaining pickled jalapeños. Spoon the reserved buffalo sauce over the top. Enjoy!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Buffalo Chickpea Tostada Stacks
- 550 g Chickpeas instead of boneless chicken breasts
Skip the slow cooker: simmer the drained chickpeas in the hot sauce, butter and spices in a covered skillet for 10 minutes, lightly crushing some, then assemble.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $96.31 · 38% spare
$59.85
missing 1 item
Colesyou pay $79.80 · 27% spare
$58.50
missing 5 items
Aldiyou pay $52.37 · 32% spare
$35.82
missing 8 items
$13.34a serve
from $13.34 a serve at Woolworths · 19 of 20 ingredients priced
About $66.69 of ingredients used for 5 serves.
$80.98 across 3 shops · 19 of 20 items priced · $2.99 more for bigger packs, 47% spare for later
$59.85
missing 1 item
you'll pay $96.31 · 38% of it spare
$58.50
missing 5 items
you'll pay $79.80 · 27% of it spare
$35.82
missing 8 items
you'll pay $52.37 · 32% of it spare
Buy at
Aldi$42.05
boneless chicken breasts
$13.98/1kg
need 900 g2 × Berg Shredded Chicken Breast 500g 0.5kg$6.99closest match
Aldi$13.98/1kg$6.99·
Coles$18.00/1kg$9.00·
Woolworths$28.33/1kg$8.50
cayenne pepper hot sauce
$0.35/100ml
need 240 mlColway Tomato Sauce 500ml$1.75
Aldi$0.35/100ml$1.75·
Woolworths$0.38/100ml$1.90·
Coles$1.20/100ml$3.00
salted butter
$1.60/100g
need 85 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$2.08/100g$5.20
cheddar cheese
$19.11/1kg
need 115 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$2.60/100g$6.50·
Coles$31.91/1kg$7.50
pepper jack cheese
$19.11/1kg
need 55 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
avocado
$2.49/1 ea
need 1 itemAldi Hass Avocado Each 1 each$2.49
Aldi$2.49/1 ea$2.49·
Woolworths$2.50/1 ea$2.50·
Coles$2.70/1 ea$2.70
spring onions
$2.69/1 ea
need 45 gSpring Onion Bunch 1 each$2.69 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)
Aldi$2.69/1 ea$2.69·
Woolworths$3.00/1 ea$3.00·
Coles$3.00/1 ea$3.00
sour cream
$0.96/100g
need 120 gFarmdale Sour Cream 300g$2.89
Aldi$0.96/100g$2.89·
Woolworths$1.03/100ml$3.10·
Coles$4.10/100g$5.50
mayonnaise
$0.59/100g
need 115 gColway Real Mayonnaise 455g$2.69closest match
Aldi$0.59/100g$2.69·
Coles$0.98/100g$2.25·
Woolworths$0.92/100g$4.50
buttermilk
$4.32/1L
need 120 mlFarmdale Cultured Buttermilk 600ml 0.6L$2.59closest match
Aldi$4.32/1L$2.59·
Woolworths$4.50/1L$2.70·
ColesN/A
Buy at
Woolworths$31.53

seasoned salt
$1.00/10g
need 12 gLine 17 On The Edge Seasoned Salt 125g$12.50
Woolworths$1.00/10g$12.50·
ColesN/A·
AldiN/A

tostada shells
$0.59/100g
need 15 itemsSan Remo Shells Small Pasta No 28 500g$2.95 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

onion powder
$0.47/10g
need 1 tspMasterFoods Onion Powder 138g$6.50
Woolworths$0.47/10g$6.50·
Coles$0.60/10g$2.50·
Aldi$0.53/10g$2.89

fresh coriander
$0.88/10g
need 10 gHoyt's Coriander Ground 25g$2.20closest match
Woolworths$0.88/10g$2.20·
Aldi$2.99/1 ea$2.99·
Coles$8.00/10g$4.00
Buy at
Coles$7.40
Not priced
- pickled jalapeños · 100 g




