Buffalo Chicken Grilled Cheese

Recipe from Budget Bytes · original post

Leftover chicken tossed in a quick homemade Buffalo sauce, stuffed between American cheese and sourdough with a crispy mayo crust.

Serves 1 14 min
chickensandwich
More from @budgetbytes

Ingredients

  • American cheese4 slice
  • sourdough bread2 slice
  • cooked chicken — chopped140 g
  • mayonnaise15 g
  • blue cheese dressing — to dip30 ml
  • salted butter — melted30 g
  • hot sauce60 ml
  • Worcestershire sauce — ½ tsp2.5 ml
  • garlic powder0.25 tsp

Method

  1. Preheat a skillet over medium heat for 2 to 3 minutes.
  2. Mix the melted butter, hot sauce, Worcestershire sauce and garlic powder together.
  3. Pour the Buffalo sauce over the chopped or shredded cooked chicken and gently stir so every piece is coated. If using leftover chicken, warm it first (a couple of minutes in the microwave, covered, with a splash of broth or water) so the sandwich is hot all the way through.
  4. Spread mayonnaise over the outside of the bread slices.
  5. Lay the American cheese on the inside of both slices of bread.
  6. Add the warm saucy chicken to one slice and close the sandwich with the other slice.
  7. Toast the sandwich in the preheated skillet for 2 minutes on medium heat.
  8. Flip and toast for another 2 minutes, or longer on each side until golden and the cheese has melted.
  9. Slice in half and serve with blue cheese dressing for dipping.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    Buffalo Chickpea Grilled Cheese

    • 140 g Chickpeas instead of cooked chicken
    • 2.5 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce

    Roughly smash the drained chickpeas and warm them in the Buffalo sauce in the skillet for 2 minutes before assembling; the toasting time is unchanged.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $35.13 · 45% spare

    $19.20

    missing 2 items

  • ColesBest choice

    you pay $37.60 · 35% spare

    $24.45

    missing 2 items

  • Aldi

    you pay $17.46 · 44% spare

    $9.72

    missing 5 items

$18.67a serve

from $18.67 a serve at Woolworths · 7 of 9 ingredients priced

About $18.67 of ingredients used for 1 serves.

$41.46 across 3 shops · all 9 items priced

Woolworths

$19.20

missing 2 items

you'll pay $35.13 · 45% of it spare

ColesBest choice

$24.45

missing 2 items

you'll pay $37.60 · 35% of it spare

Aldi

$9.72

missing 5 items

you'll pay $17.46 · 44% of it spare

Buy at Aldi$17.46

Buy at Coles$18.60

sourdough bread

$0.80/100g

need 2 sliceHelga's Sourdough Loaf 650g$5.20

ColesColes$0.80/100g$5.20·WoolworthsWoolworths$0.80/100g$5.20·AldiAldiN/A

cooked chicken

$30.00/1kg

need 140 gColes Slow Cooked Pulled Chicken 250g$7.50

ColesColes$30.00/1kg$7.50·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

hot sauce

$2.36/100ml

need 60 mlFrank's Redhot Original Sauce 148ml$3.50closest match

ColesColes$2.36/100ml$3.50·WoolworthsWoolworthsN/A·AldiAldiN/A

garlic powder

$0.38/10g

need 0.25 tspColes Garlic Powder 63g$2.40

ColesColes$0.38/10g$2.40·WoolworthsWoolworths$0.40/10g$2.00·AldiAldiN/A

Buy at Woolworths$5.40

Worcestershire sauce

$1.08/100ml

need 2.5 mlHolbrooks Sauce Worcestershire 500ml$5.40

WoolworthsWoolworths$1.08/100ml$5.40·ColesColesN/A·AldiAldiN/A