
Brown Rice Coconut Crunch
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
A no-bake lunchbox slice of puffed brown rice, cacao and coconut. For a school-friendly version, swap the peanut butter for tahini.
Ingredients
- butter60 g
- honey — 4 tbsp115 g
- peanut butter — 3 tbsp; or tahini65 g
- puffed brown rice — 2 cups40 g
- desiccated coconut — ½ cup45 g
- cacao powder — 2 tbsp16 g
- desiccated coconut — 1 tbsp; extra, to sprinkle7.2 g
Method
- Melt the butter with the honey and peanut butter.
- Add the puffed brown rice, coconut and cacao to a bowl.
- Mix the wet with the dry.
- Press into a lined tray and sprinkle with extra coconut.
- Freeze for one hour, then slice and enjoy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 60 g Coconut oil instead of butter
- 85 ml Maple syrup instead of honey
Melt the coconut oil with the maple syrup and peanut butter; it sets firm in the freezer the same way.
Dairy-free
- 60 g Coconut oil instead of butter
Melt the coconut oil with the honey and peanut butter as for the butter; the slice sets firm in the freezer.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $28.85 · 83% spare
$4.88
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $25.15 · 86% spare
$3.44
missing 1 item
Colesyou pay $22.50 · 74% spare
$5.76
missing 1 item · $2.32 more
$0.41a serve
$0.41 a serve, cheapest at Woolworths
About $4.88 of ingredients used for 12 serves.
$27.17 across 3 shops · all 6 items priced · $2.18 more for bigger packs, 86% spare for later
$4.88
no items missing
you'll pay $28.85 · 83% of it spare
$3.44
missing 1 item
you'll pay $25.15 · 86% of it spare
$5.76
missing 1 item · $2.32 more
you'll pay $22.50 · 74% of it spare
Buy at
Aldi$16.67
butter
$1.60/100g
need 60 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
desiccated coconut
$9.38/1kg
need 52.2 gWhite Mill Desiccated Coconut 500g 0.5kg$4.69closest match
Aldi$9.38/1kg$4.69·
Coles$14.80/1kg$3.70·
Woolworths$9.80/1kg$4.90
cacao powder
$3.20/100g
need 16 gOh So Natural Foods Cacao Powder 250g$7.99closest match
Aldi$3.20/100g$7.99·
Woolworths$4.00/100g$10.00·
Coles$8.00/100g$10.00
Buy at
Woolworths$8.70

honey
$1.05/100g
need 115 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99

peanut butter
$0.97/100g
need 65 gSkippy Creamy Peanut Butter 462g$4.50
Woolworths$0.97/100g$4.50·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$1.80

puffed brown rice
$0.18/100g
need 40 gColes White Long Grain Rice 1kg$1.80closest match
Coles$0.18/100g$1.80·
Woolworths$0.23/100g$2.25·
Aldi$0.25/100g$2.49