
Brown Butter Chocolate Chip Cookies
Recipe from John Kanell · original post · full recipe on preppykitchen.com
Chewy chocolate chip cookies with deep brown sugar and vanilla notes, made with nutty browned butter and no mixer.
Ingredients
- unsalted butter — diced282 g
- all-purpose flour320 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- light brown sugar165 g
- granulated sugar100 g
- large eggs — 1 whole plus 1 yolk2 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- semisweet chocolate chips270 g
- dark chocolate chips — optional90 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (175°C). Line two large baking sheets with parchment paper.
- Place the butter in a medium skillet or wide saucepan over medium heat. Cook for 2 to 3 minutes, until melted and bubbling.
- Continue to cook for 3 to 5 more minutes, stirring frequently, until it is light to medium amber in color and the milk solids are medium brown.
- Remove the pan from the heat and immediately pour the butter into a large, heatproof mixing bowl. Stir it around in the bowl to help stop the cooking. If the milk solids at the bottom of the pan are still medium-brown, you can scrape them into the browned butter if you like.
- Whisk in the light brown and granulated sugars, then let cool until it's just warm, 20 to 30 minutes.
- Meanwhile, in a medium bowl, whisk together the flour, baking powder, baking soda and salt.
- To the butter mixture, add the egg, egg yolk and vanilla and whisk to combine.
- Add the flour mixture and stir to combine. Stir in the semisweet chocolate chips. Refrigerate the dough for 20 minutes.
- Scoop the dough into 3-tablespoon balls (66 g) and place on the baking sheets 3 inches (7.5 cm) apart. Press a few dark chocolate chips into the top of each cookie, if you like.
- Bake for 11 to 13 minutes or until the edges are light golden brown and the tops are dry (for best results, bake one sheet at a time). Let the cookies cool on the pan for 5 minutes, then move to a cooling rack. Store leftovers in an airtight container for up to 5 days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $40.85 · 71% spare
$11.79
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $28.52 · 73% spare
$7.63
missing 3 items
Colesyou pay $35.95 · 55% spare
$16.17
missing 3 items · $8.54 more
$0.66a serve
$0.66 a serve, cheapest at Woolworths
About $11.79 of ingredients used for 18 serves.
$39.11 across 3 shops · all 11 items priced · $1.05 more for bigger packs, 75% spare for later
$11.79
no items missing
you'll pay $40.85 · 71% of it spare
$7.63
missing 3 items
you'll pay $28.52 · 73% of it spare
$16.17
missing 3 items · $8.54 more
you'll pay $35.95 · 55% of it spare
Buy at
Woolworths$14.25

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 320 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

baking powder
$2.28/100g
need 4.5 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 4.5 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

light brown sugar
$0.18/100g
need 165 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

granulated sugar
$0.18/100g
need 100 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09
Buy at
Aldi$18.96
unsalted butter
$1.40/100g
need 282 gPure Valley Unsalted Butter 500g$6.99closest match
Aldi$1.40/100g$6.99·
Woolworths$1.75/100g$7.00·
Coles$2.00/100g$8.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 10 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
semisweet chocolate chips
$2.99/1kg
need 270 gSeasons Pride Frozen Straight Cut Chips 1kg$2.99closest match
Aldi$2.99/1kg$2.99·
Woolworths$4.00/1kg$3.60·
Coles$2.18/100g$3.60
dark chocolate chips
$2.00/100g
need 90 gChoceur Dark Chocolate Baking Bits 200g$3.99closest match
Aldi$2.00/100g$3.99·
Woolworths$2.25/100g$4.50·
Coles$2.63/100g$5.25

