
Broccoli-Cheddar Quinoa Salad
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Broccoli-Cheddar Quinoa Salad with apples, toasted almonds, and dates in Honey-Mustard Dressing. This easy quinoa salad is nutritious, filling, and perfect for make-ahead lunches.
Ingredients
- quinoa — rinsed170 g
- broccoli florets — finely chopped225 g
- Honeycrisp apple — diced1 ea
- sharp cheddar — grated or cubed55 g
- roasted salted almonds — coarsely chopped45 g
- pitted dates — finely chopped4 ea
- chopped fresh chives2 tbsp
- Dijon mustard2 tbsp
- apple cider vinegar — 2 tbsp40 ml
- honey — 1 tbsp28 g
- extra-virgin olive oil80 ml
- kosher salt — ¾ tsp; divided4.5 g
- black pepper0.25 tsp
Method
- Combine quinoa, 2 cups of water (or vegetable broth for extra flavor), and 1/2 tsp. salt in a medium pot. Bring to a boil, cover, and reduce the heat. Simmer for 15 minutes. Remove the pot from the heat and let it sit, covered, for 5 minutes. Fluff with a fork. Place broccoli in a large bowl and season with a good pinch of salt. Add hot quinoa and toss to combine; let sit for ~15 minutes. (The residual heat of the hot quinoa will help steam and slightly soften the broccoli.)
- Meanwhile, prepare Honey-Mustard Dressing by combining all ingredients in a glass jar or large glass measuring cup; shake or whisk well to combine. Taste and season with extra salt or black pepper, if needed, or an extra drizzle of honey if you prefer it sweeter.
- To the broccoli-quinoa mixture, add apples, cheese, almonds, dates, and chives. Pour dressing overtop and toss to combine.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Broccoli and Dairy-Free Cheddar Quinoa Salad
- 55 g Dairy-free cheddar instead of sharp cheddar
- 30 ml Maple syrup instead of honey
Nothing changes in the method; whisk the maple syrup into the dressing in place of the honey.
Dairy-free
Broccoli and Dairy-Free Cheddar Quinoa Salad
- 55 g Dairy-free cheddar instead of sharp cheddar
Nothing changes in the method; add the dairy-free cheddar where the cheese goes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $59.21 · 60% spare
$23.93
missing 1 item
WoolworthsBest choiceyou pay $51.26 · 61% spare
$20.21
missing 2 items
Aldiyou pay $36.12 · 62% spare
$13.80
missing 3 items
$6.90a serve
from $6.90 a serve at Coles · 12 of 13 ingredients priced
About $27.60 of ingredients used for 4 serves.
$54.79 across 3 shops · all 13 items priced · $1.19 more for bigger packs, 62% spare for later
$23.93
missing 1 item
you'll pay $59.21 · 60% of it spare
$20.21
missing 2 items
you'll pay $51.26 · 61% of it spare
$13.80
missing 3 items
you'll pay $36.12 · 62% of it spare
Buy at
Aldi$29.03
sharp cheddar
$0.97/100g
need 55 gDamora Snakz Snakz Cheddar 175g$1.69
Aldi$0.97/100g$1.69·
Coles$12.14/1kg$8.50·
WoolworthsN/A
roasted salted almonds
$26.32/1kg
need 45 gWhite Mill Almonds Flaked 125g 0.13kg$3.29closest match
Aldi$26.32/1kg$3.29·
Woolworths$29.17/1kg$3.50·
Coles$4.00/100g$4.00
pitted dates
$5.58/1kg
need 4 itemsSweet Vine Pitted Dates 500g 0.5kg$2.79closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$5.58/1kg$2.79·
Coles$6.00/1kg$3.00·
WoolworthsN/A
Dijon mustard
$1.21/100g
need 2 tbspColway Dijon Mustard 190g$2.29
Aldi$1.21/100g$2.29·
Woolworths$1.30/100g$2.60·
Coles$1.45/100g$2.90
apple cider vinegar
$0.66/100ml
need 40 mlOh So Natural Organic Organic Apple Cider Vinegar 500ml$3.29closest match
Aldi$0.66/100ml$3.29·
Woolworths$0.88/100ml$3.30·
Coles$0.88/100ml$3.30
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 80 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
black pepper
$0.22/10g
need 0.25 tspStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Woolworths$8.06

Honeycrisp apple
$0.86/1 ea
need 1 itemFresh Pink Lady Apples each$0.86closest matchreal special
Woolworths$0.86/1 ea$0.86·
Aldi$6.49/1kg$1.10·
Coles$5.90/1kg$1.18

honey
$1.05/100g
need 28 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99


