
Breakfast Burritos
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Make-ahead Breakfast Burritos that are high in protein, batch-friendly and freezable. A filling grab-and-go breakfast for busy mornings.
Ingredients
- medium potato — diced1 ea
- medium red onion — peeled and diced1 ea
- pepper — deseeded and diced1 ea
- turkey mince — 2% fat250 g
- garlic granules1 tsp
- smoked paprika — 1 tsp2.5 g
- large flat mushroom — diced1 ea
- spinach — roughly chopped80 g
- medium eggs8 ea
- reduced-fat cottage cheese150 g
- tortilla wraps8 ea
- reduced-fat cheddar — finely grated80 g
Method
- Preheat the oven to 200ºC.
- Spray a baking tray with low-calorie cooking spray and cut the potato into 1cm dice. Add to the tray along with the onion. Cook for 10 minutes.
- Add the pepper and turkey to the tray and sprinkle over the garlic and paprika. Cook for a further 10 minutes.
- Break up any large pieces of turkey mince and add the mushroom and spinach. Return to the oven for 5 minutes, until the spinach has wilted a little.
- Add the eggs and cottage cheese to a food processor and blitz until smooth. Season to taste with salt and pepper.
- Pour the egg mixture into the tray and mix lightly. Roughly flatten and return to the oven for a final 10 minutes.
- Remove from the oven and slice into 8. Microwave the tortilla wraps for 30 seconds so they're more pliable.
- Divide the cheese between the wraps and add a slice of the egg to each wrap.
- Fold the left and right sides of the wrap over the egg filling. Then fold over the bottom and top of the wraps to fully encase. Place seam-side down onto the work surface.
- If serving right away, cook in the oven at 200ºC for 15-20 minutes — or air-fry at 180ºC for 10 minutes — until the tortilla wraps are crisp and lightly golden. If storing in the freezer, wrap in non-stick baking paper and cling film (or foil), then pop into the freezer.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 250 g plant-based mince instead of turkey mince
Add the plant-based mince with the pepper as for the turkey; it browns in the same 10 minutes and needs less breaking up.
Gluten-free
- 8 ea gluten-free tortilla wraps instead of tortilla wraps
Gluten-free wraps crack more easily, so warm them well just before folding and roll them snugly.
Dairy-free
- Leave out the reduced-fat cottage cheese
- 80 g dairy-free cheddar instead of reduced-fat cheddar
Blitz or whisk the eggs alone; the egg layer may need a minute or two less in the oven without the cottage cheese.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $59.93 · 31% spare
$41.44
missing 1 item
ColesBest choiceyou pay $45.44 · 33% spare
$30.58
missing 2 items
Aldiyou pay $26.70 · 48% spare
$13.89
missing 4 items
$5.18a serve
from $5.18 a serve at Woolworths · 11 of 12 ingredients priced
About $41.44 of ingredients used for 8 serves.
$48.38 across 3 shops · all 12 items priced · $6.30 more for bigger packs, 37% spare for later
$41.44
missing 1 item
you'll pay $59.93 · 31% of it spare
$30.58
missing 2 items
you'll pay $45.44 · 33% of it spare
$13.89
missing 4 items
you'll pay $26.70 · 48% of it spare
Buy at
Aldi$21.12
medium potato
$3.99/1kg
need 1 itemapprox. 0.14kg per piece$0.56closest match
Aldi$3.99/1kg$0.56·
Coles$4.30/1kg$0.86·
Woolworths$0.90/1 ea$0.90
spinach
$3.96/1kg
need 80 gMarket Fare Spinach 250g 0.25kg$0.99closest match
Aldi$3.96/1kg$0.99·
Coles$5.00/1kg$1.25·
Woolworths$17.86/1kg$5.00
medium eggs
$0.82/100g
need 8 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$0.71/100g$5.00·
Woolworths$1.07/100g$6.40
reduced-fat cottage cheese
$19.11/1kg
need 150 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
reduced-fat cheddar
$0.97/100g
need 80 gDamora Snakz Snakz Cheddar 175g$1.69
Aldi$0.97/100g$1.69·
Coles$12.14/1kg$8.50·
WoolworthsN/A
Buy at
Woolworths$19.83

smoked paprika
$0.46/10g
need 2.5 gHoyt's Paprika Sweet Smoked 140g$6.50closest match
Woolworths$0.46/10g$6.50·
Aldi$0.65/10g$2.59·
Coles$0.77/10g$3.00

tortilla wraps
$1.50/100g
need 8 itemsOld El Paso Fajita Tortilla Wraps 10 pack$6.00
Woolworths$1.50/100g$6.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Coles$7.43

pepper
$0.54/10g
need 1 itemColes Ground Black Pepper 50g$2.70closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Coles$0.54/10g$2.70·
Aldi$10.68/1kg$2.99·
Woolworths$0.78/10g$3.90


