
Blueberry Pancakes with Spiced Orange Syrup
Recipe from Poh Ling Yeow · original post
Fluffy mock-buttermilk pancakes studded with blueberries, served warm with a cinnamon and star anise orange syrup and whipped vanilla crème fraîche. Makes about 8 pancakes.
Ingredients
- orange — zested1 ea
- orange juice250 ml
- caster sugar165 g
- cinnamon stick — broken in half1 ea
- star anise2 ea
- crème fraîche125 ml
- vanilla bean paste — 1 tsp5 ml
- icing sugar — 1 tbsp; sifted10 g
- milk375 ml
- white vinegar60 ml
- plain flour — sifted300 g
- baking powder — 3 tsp; sifted14 g
- salt — ½ tsp3 g
- caster sugar — 4 tbsp70 g
- eggs2 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- butter — melted45 g
- blueberries — fresh or frozen; thawed225 g
- butter — chilled, for greasing the pan30 g
Method
- For the syrup, combine the orange zest, orange juice, 165 g caster sugar, cinnamon stick and 2-4 star anise in a small saucepan. Bring to the boil, then reduce to a simmer and stir until the sugar is dissolved. Remove from the heat and set aside to infuse further.
- For the vanilla crème fraîche, combine the crème fraîche, vanilla bean paste and 1-2 tablespoons icing sugar in a medium bowl and whisk until medium peaks form. Chill until needed.
- Combine the milk and vinegar in a bowl. Stir briefly and set aside: this is mock buttermilk. The real thing is best but can be hard to find.
- Combine all the dry ingredients in a medium bowl. Add the milk and vinegar mix, eggs, vanilla, 4 tablespoons caster sugar and melted butter. Stir as little as possible with a whisk until just combined.
- Heat a small non-stick frypan over medium heat. Stab a 4 cm cube of chilled butter halfway with a fork and slide it around the pan to coat. Wait for it to foam a little.
- Ladle about 1/3 cup of batter into the pan, then gently press about 10 blueberries evenly over the surface. Once the surface looks a little bubbly, flip with a spatula and cook until deep golden brown. Repeat until all the batter is used.
- Serve warm with the spiced orange syrup and vanilla crème fraîche.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $56.11 · 53% spare
$26.46
missing 1 item
Aldiyou pay $36.82 · 72% spare
$10.28
missing 7 items
Colesyou pay $42.43 · 49% spare
$21.64
missing 7 items
$6.62a serve
from $6.62 a serve at Woolworths · 16 of 17 ingredients priced
About $26.46 of ingredients used for 4 serves.
$56.80 across 2 shops · 16 of 17 items priced · $5.12 more for bigger packs, 58% spare for later
$26.46
missing 1 item
you'll pay $56.11 · 53% of it spare
$10.28
missing 7 items
you'll pay $36.82 · 72% of it spare
$21.64
missing 7 items
you'll pay $42.43 · 49% of it spare
Buy at
Woolworths$29.96

orange
$0.96/1 ea
need 1 itemOrange Navel each$0.96real special
Woolworths$0.96/1 ea$0.96·
Coles$4.50/1kg$1.13·
Aldi$3.49/1kg$3.49

orange juice
$6.25/1L
need 250 mlOriginal Juice Co Orange Juice 600ml$3.75closest match
Woolworths$6.25/1L$3.75·
ColesN/A·
AldiN/A

cinnamon stick
$2.93/10g
need 1 itemHoyt's Cinnamon Sticks 15g$4.40 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$2.93/10g$4.40·
ColesN/A·
AldiN/A

star anise
$2.50/10g
need 2 itemsHoyt's Star Anise Whole 12g$3.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$2.50/10g$3.00·
ColesN/A·
AldiN/A

vanilla bean paste
$7.37/100g
need 5 mlDollar Sweets Vanilla Bean Paste 95g$7.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

icing sugar
$0.50/100g
need 10 gCSR Pure Icing Sugar 500g$2.50
Woolworths$0.50/100g$2.50·
ColesN/A·
AldiN/A

milk
$1.75/1L
need 375 mlWoolworths Full Cream Milk 1L$1.75closest match
Woolworths$1.75/1L$1.75·
Coles$1.75/1L$1.75·
Aldi$1.75/1L$1.75

white vinegar
$0.09/100ml
need 60 mlEssentials Woolworths Essentials White Vinegar 2L$1.80closest match
Woolworths$0.09/100ml$1.80·
Aldi$0.09/100ml$1.75·
Coles$0.09/100ml$1.80

baking powder
$2.28/100g
need 14 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Buy at
Aldi$26.84
plain flour
$1.20/1kg
need 300 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
eggs
$0.82/100g
need 2 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$1.47/100g$4.40·
Woolworths$1.40/100g$4.90
vanilla extract
$0.50/10ml
need 10 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
butter
$1.60/100g
need 75 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$2.90/100g$7.25·
Coles$2.90/100g$7.25
blueberries
$11.98/1kg
need 225 gOrchard & Vine Blueberries 500g 0.5kg$5.99
Aldi$11.98/1kg$5.99·
Woolworths$13.00/1kg$6.50·
Coles$14.00/1kg$7.00
Not priced
- crème fraîche · 125 ml