
Beetroot & Berry Smoothie
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
A delicious twist on a simple berry smoothie, the addition of chopped raw beetroot not only provides vibrant colour, but also extra nutrients, making it an ideal way to start the day. The combination may sound strange, but trust us - it tastes amazing!
Ingredients
- banana — roughly chopped1 ea
- chia seeds12 g
- oat milk150 ml
- frozen mixed berries100 g
- raw beetroot — peeled and diced50 g
- cashew butter16 g
- maple syrup — optional5 ml
Method
- Tip all the ingredients into a high-speed blender and blitz until smooth. Add a little more milk if you prefer a thinner consistency.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $26.04 · 87% spare
$3.42
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $18.68 · 91% spare
$1.77
missing 1 item
Colesyou pay $13.94 · 70% spare
$4.24
missing 2 items
$1.71a serve
$1.71 a serve, cheapest at Woolworths
About $3.42 of ingredients used for 2 serves.
$25.16 across 2 shops · all 7 items priced · $1.13 more for bigger packs, 88% spare for later
$3.42
no items missing
you'll pay $26.04 · 87% of it spare
$1.77
missing 1 item
you'll pay $18.68 · 91% of it spare
$4.24
missing 2 items
you'll pay $13.94 · 70% of it spare
Buy at
Aldi$17.87
oat milk
$1.65/1L
need 150 mlInner Goodness Oat Milk 1L$1.65closest match
Aldi$1.65/1L$1.65·
Coles$8.00/1L$2.00·
Woolworths$2.40/1L$2.40
raw beetroot
$2.94/1kg
need 50 gNew Season Sliced Beetroot 425g 0.43kg$1.25closest match
Aldi$2.94/1kg$1.25·
Coles$6.50/1kg$1.11·
Woolworths$3.18/1kg$1.35
cashew butter
$1.60/100g
need 16 gPure Valley Salted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Woolworths$3.00/100g$3.00·
Coles$3.00/100g$3.00
Buy at
Woolworths$7.29

banana
$0.79/1 ea
need 1 itemWoolworths Cavendish Bananas each$0.79closest match
Woolworths$0.79/1 ea$0.79·
Aldi$4.49/1kg$0.81·
Coles$4.90/1kg$0.83

frozen mixed berries
$13.00/1kg
need 100 gWoolworths Frozen Mixed Berries 500g$6.50
Woolworths$13.00/1kg$6.50·
Aldi$11.98/1kg$5.99·
Coles$14.00/1kg$7.00