
Batch-cooked smashed burger tacos
Recipe from Poppy O’Toole · original post · full recipe on poppycooks.com
Seasoned beef smashed onto mini tortillas, frozen raw and fried from frozen. Finish with melted cheese, burger sauce, sliced red onion and torn lettuce.
Ingredients
- beef mince — 15% fat400 g
- garlic granules6 g
- onion granules6 g
- Italian seasoning2 g
- salt12 g
- American mustard30 ml
- tomato ketchup30 ml
- mini flour tortillas8 ea
- American cheese8 slice
Method
- In a bowl, mix together the mince, garlic granules, onion granules, Italian seasoning, salt, mustard and ketchup until evenly distributed and well combined.
- Separate the mixture into 8 equal sized balls and smash each one down on to a tortilla. Using lightly oiled hands, flatten out the mixture each time so that it covers the surface of the wrap.
- To enjoy now, heat a frying pan with a drizzle of olive oil over a medium high heat. A few at a time, fry the tacos meat side down for 4-5 mins until golden brown, then flip so that the meat is uppermost. Place a slice of American cheese on top of each smashed burger, pop a lid on the pan for 1 min to melt the cheese. Finish topped with burger sauce, sliced onion and shredded lettuce. Repeat as necessary.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Batch-cooked smashed plant-based burger tacos
- 400 g Plant-based mince instead of beef mince
Fry from frozen for 3 to 4 minutes meat side down, a little less than beef.
Vegan
Batch-cooked smashed plant-based burger tacos
- 400 g Plant-based mince instead of beef mince
- 160 g Dairy-free cheese slices instead of american cheese
Fry from frozen for 3 to 4 minutes meat side down, and cover the pan a little longer to melt the dairy-free cheese.
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of mini flour tortillas
Warm the corn tortillas before smashing the mince on so they do not crack; frying time is unchanged.
Dairy-free
- 160 g Dairy-free cheese slices instead of american cheese
Cover the pan a little longer to melt the dairy-free cheese.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $60.50 · 56% spare
$26.92
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $40.60 · 49% spare
$20.51
missing 2 items
Aldiyou pay $19.76 · 28% spare
$14.29
missing 5 items
$3.37a serve
$3.37 a serve, cheapest at Woolworths
About $26.92 of ingredients used for 8 serves.
$50.87 across 3 shops · all 9 items priced · $3.35 more for bigger packs, 52% spare for later
$26.92
no items missing
you'll pay $60.50 · 56% of it spare
$20.51
missing 2 items
you'll pay $40.60 · 49% of it spare
$14.29
missing 5 items
you'll pay $19.76 · 28% of it spare
Buy at
Woolworths$28.90

onion granules
$4.00/100g
need 6 gMacro Soy Lecithin Granules Granules Lecithin 250g$10.00
Woolworths$4.00/100g$10.00·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 12 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

mini flour tortillas
$1.55/100g
need 8 itemsLa Banderita Burrito Grande Flour Tortillas 10 pack$11.00
Woolworths$1.55/100g$11.00·
ColesN/A·
AldiN/A
Buy at
Aldi$16.77
beef mince
$12.98/1kg
need 400 gJindurra Station 2 Star Beef Mince 500g 0.5kg$6.49closest match
Aldi$12.98/1kg$6.49·
Woolworths$15.00/1kg$15.00·
Coles$15.00/1kg$15.00
Italian seasoning
$3.23/100g
need 2 gEl Tora Fajita Seasoning 40g$1.29closest match
Aldi$3.23/100g$1.29·
Coles$0.43/10g$2.30·
Woolworths$1.00/10g$3.50
American cheese
$8.99/1kg
need 8 sliceWestacre Dairy Tasty Cheese Block 1kg$8.99closest match
Aldi$8.99/1kg$8.99·
Woolworths$10.50/1kg$10.50·
Coles$10.50/1kg$10.50


