
Banana & Chocolate Chip Pancake Stack
Recipe from Deliciously Ella · original post
Fluffy blender pancakes made with banana, oats and chia, studded with dark chocolate chips and served with a quick raspberry and blackberry compote.
Ingredients
- bananas — sliced2 ea
- chia seeds12 g
- plain flour200 g
- rolled oats100 g
- soya milk300 ml
- dark chocolate chips — 70% cocoa50 g
- rapeseed oil15 ml
- raspberries — for the compote; optional150 g
- blackberries — for the compote; optional150 g
- maple syrup — for the compote; optional15 ml
Method
- Place the bananas, chia seeds, flour, oats, soya milk and a pinch of salt in a food processor or high-speed blender. Blitz for 20-30 seconds until smooth.
- Transfer the mixture to a bowl and stir in the chocolate chips. Set aside for 10-15 minutes to rest and thicken.
- Warm a large non-stick frying pan over medium heat. Add 1/2 teaspoon oil and wipe around the pan with a piece of kitchen paper. Spoon 2 tablespoons of batter into the pan for each pancake - you should be able to cook about 3-4 pancakes at a time, depending on the size of your pan.
- Cook for 2-4 minutes on each side, until bubbly and golden. Transfer to a plate, then repeat with the remaining batter, adding a little more oil as needed.
- For the optional compote, place the raspberries, blackberries and maple syrup in a small saucepan over low heat. Cook gently for about 5 minutes, until the berries just soften. Serve with the pancakes.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
WoolworthsBest choiceyou pay $43.95 · 80% spare
$8.78
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldiyou pay $42.06 · 76% spare
$9.99
missing 1 item
Colesyou pay $43.92 · 69% spare
$13.43
missing 2 items
$2.20a serve
$2.20 a serve, cheapest at Woolworths
About $8.78 of ingredients used for 4 serves.
$43.78 across 2 shops · all 10 items priced · $5.85 more for bigger packs, 81% spare for later
$8.78
no items missing
you'll pay $43.95 · 80% of it spare
$9.99
missing 1 item
you'll pay $42.06 · 76% of it spare
$13.43
missing 2 items
you'll pay $43.92 · 69% of it spare
Buy at
Aldi$31.33
plain flour
$1.20/1kg
need 200 gWhite Mill Plain Flour 2kg$2.39closest match
Aldi$1.20/1kg$2.39·
Woolworths$1.30/1kg$1.30·
Coles$1.30/1kg$1.30
rolled oats
$0.20/100g
need 100 gHillcrest Rolled Oats 750g$1.49
Aldi$0.20/100g$1.49·
Woolworths$0.23/100g$1.70·
Coles$0.33/100g$3.25
dark chocolate chips
$2.00/100g
need 50 gChoceur Dark Chocolate Baking Bits 200g$3.99closest match
Aldi$2.00/100g$3.99·
Woolworths$2.25/100g$4.50·
Coles$2.63/100g$5.25
rapeseed oil
$0.50/100ml
need 15 mlPure Vita Sunflower Oil 1L 1,000ml$4.99closest match
Aldi$0.50/100ml$4.99·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$3.19/100ml$15.95
raspberries
$14.98/1kg
need 150 gOrchard & Vine Raspberries 500g 0.5kg$7.49
Aldi$14.98/1kg$7.49·
Coles$18.83/1kg$5.65·
Woolworths$16.00/1kg$8.00
Buy at
Woolworths$12.45

soya milk
$1.75/1L
need 300 mlWoolworths Full Cream Milk 1L$1.75closest match
Woolworths$1.75/1L$1.75·
Coles$2.33/1L$1.40·
Aldi$1.75/1L$1.75

blackberries
$14.00/1kg
need 150 gWoolworths Frozen Blackberries 500g$7.00closest match
Woolworths$14.00/1kg$7.00·
Aldi$35.92/1kg$4.49·
Coles$36.00/1kg$4.50
