Baked Chickpeas with Pita Chips and Yogurt

Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com

Fatteh-inspired spiced baked chickpeas piled on oven-crisped pita chips with a finely chopped tomato-cucumber salad, lemon-tahini yogurt and toasted pine nuts — Middle Eastern nachos.

Serves 6 75 minKid-friendly
veggielegumesbakemiddle-eastern
More from @smittenkitchen

Ingredients

  • dried chickpeas450 g
  • olive oil — divided90 ml
  • yellow onions — halved and thinly sliced2 ea
  • garlic cloves — minced, divided4 ea
  • ground cumin — 2 tsp5 g
  • ground coriander — 2 tsp5 g
  • paprika — 1 tsp2.5 g
  • cayenne pepper0.5 tsp
  • lemons — zested and juiced2 ea
  • kosher salt — 2 tsp12 g
  • vegetable broth950 ml
  • pita breads6 ea
  • flat-leaf parsley — chopped1 bunch
  • pine nuts35 g
  • tomatoes300 g
  • large cucumber1 ea
  • red onion — finely chopped30 g
  • tahini90 g
  • plain yogurt240 g

Method

  1. Soak the chickpeas (optional, but it saves a lot of cooking time): cover with plenty of water at room temperature for up to 24 hours; even 3 hours helps. Using canned chickpeas instead (four 425 g cans)? Skip this and use only 350 ml broth.
  2. Heat the oven to 375°F (190°C). In a large heavy pot such as a 4-litre Dutch oven, heat 60 ml olive oil over medium-high heat. Add the onions and cook for 5 minutes, until they begin to soften. Add 3 of the garlic cloves and cook 3 to 4 minutes more, until everything is wilted. Add the cumin, coriander, paprika, cayenne, a few gratings of lemon zest and the salt and cook for 1 minute.
  3. Add the drained chickpeas and the broth (for chickpeas that weren't soaked, add 240 ml water too). Bring to a boil and boil for one full minute, then cover and transfer to the oven.
  4. Bake until the chickpeas are firm-tender: 45 minutes for chickpeas soaked 24 hours, up to 75 minutes for a 2 to 3 hour soak, about 1 1/2 hours for unsoaked (check from 50 minutes on and add liquid if needed), or 15 minutes for canned.
  5. Meanwhile, make pita chips: separate the pita layers and cut into wedges. Arrange on a large baking sheet, brush with the remaining 2 tablespoons olive oil and sprinkle with salt. Bake alongside the chickpeas for 10 to 15 minutes, tossing occasionally, then cool.
  6. Toast the pine nuts on a baking sheet in the oven for about 5 minutes, tossing once or twice.
  7. Tomato-cucumber salad: chop the tomatoes and cucumber into very small pieces and mix with the finely chopped red onion. Dress to taste with olive oil, lemon juice, salt and pepper.
  8. Lemon-tahini yogurt: whisk the tahini with the juice of 1 lemon, the remaining garlic clove and 4 tablespoons water until smooth. Whisk in the yogurt a quarter at a time and season with salt.
  9. Serve and let everyone assemble: pita chips first, then the baked chickpeas, a dollop of yogurt sauce, the tomato-cucumber salad, parsley, pine nuts and an extra sprinkle of paprika, plus hot sauce if you like.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegan

    Baked Chickpeas with Pita Chips and Soy Yoghurt

    • 240 g Unsweetened soy yoghurt instead of plain yogurt

    Whisk the soy yoghurt into the lemon tahini as written; it is a little thinner, so add less water.

  • Dairy-free

    Baked Chickpeas with Pita Chips and Soy Yoghurt

    • 240 g Unsweetened soy yoghurt instead of plain yogurt

    Whisk the soy yoghurt into the lemon tahini as written; it is a little thinner, so add less water.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • WoolworthsBest choice

    you pay $69.59 · 40% spare

    $41.57

    missing 3 items

  • Coles

    you pay $79.81 · 49% spare

    $40.86

    missing 4 items

  • Aldi

    you pay $54.35 · 42% spare

    $31.31

    missing 6 items

$6.93a serve

from $6.93 a serve at Woolworths · 16 of 19 ingredients priced

About $41.57 of ingredients used for 6 serves.

$85.70 across 3 shops · all 19 items priced · $5.38 more for bigger packs, 53% spare for later

WoolworthsBest choice

$41.57

missing 3 items

you'll pay $69.59 · 40% of it spare

Coles

$40.86

missing 4 items

you'll pay $79.81 · 49% of it spare

Aldi

$31.31

missing 6 items

you'll pay $54.35 · 42% of it spare

Buy at Aldi$42.61

Buy at Woolworths$23.81

dried chickpeas

$2.26/1kg

need 450 g2 × Woolworths Chickpeas 420g$0.95closest match

WoolworthsWoolworths$2.26/1kg$0.95·ColesColes$5.50/1kg$2.20·AldiAldiN/A

cayenne pepper

$0.45/10g

need 0.5 tspHoyt's Cayenne Pepper 50g$2.25

WoolworthsWoolworths$0.45/10g$2.25·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

pita breads

$0.86/100g

need 6 itemsMission Pita Bread Pockets Wholemeal 420g$3.60 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$0.86/100g$3.60·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Buy at Coles$19.28