
Baked Apple Cider Donuts
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Soft, cakey baked donuts flavored with reduced apple cider and rolled in apple-spiced sugar, no fryer required.
Ingredients
- apple cider360 ml
- all-purpose flour250 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- baking powder — ¾ tsp3.4 g
- ground cinnamon — 1 tsp2.5 g
- apple pie spice1 tsp
- salt — ¼ tsp1.5 g
- unsalted butter — melted28 g
- large egg — at room temperature1 ea
- brown sugar100 g
- granulated sugar100 g
- milk — at room temperature120 ml
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- granulated sugar — for the topping200 g
- ground cinnamon — ¾ tsp; for the topping1.9 g
- apple pie spice — for the topping0.75 tsp
- unsalted butter — melted, for the topping85 g
Method
- Reduce the apple cider: Simmer the apple cider in a small saucepan over low heat, stirring occasionally, until reduced to 120 ml (1/2 cup), about 20 minutes. Cool for 10 minutes.
- Preheat oven to 350°F (177°C). Spray a donut pan with nonstick spray.
- Make the donuts: Whisk the flour, baking soda, baking powder, cinnamon, apple pie spice, and salt together in a large bowl.
- Whisk the melted butter, egg, brown sugar, granulated sugar, milk, and vanilla together. Pour into the dry ingredients, add the reduced apple cider, and whisk until smooth. The batter will be slightly thick.
- Pipe the batter into the donut cavities using a zipped-top bag with a corner cut off, filling each about halfway.
- Bake for 10–11 minutes, until the edges and tops are lightly browned and spring back when gently pressed. Cool in the pan for 2 minutes, then transfer to a wire rack. Re-grease the pan and bake the remaining batter.
- Coat the donuts: Combine the topping sugar, cinnamon, and apple pie spice. Once cool enough to handle, dip both sides of each donut in the melted butter, then generously in the spiced sugar. Best served immediately; store covered at room temperature for up to 2 days or in the refrigerator for up to 5 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 113 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 60 g Unsweetened apple sauce instead of large egg
- 120 ml Oat milk instead of milk
Whisk the melted dairy-free butter, apple sauce and oat milk with the sugars as the wet mix; bake the same 10–11 minutes but let them cool a minute longer before unmoulding.
Dairy-free
- 113 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 120 ml Oat milk instead of milk
Use the melted dairy-free butter and oat milk exactly as written; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $45.85 · 71% spare
$13.51
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
AldiBest choiceyou pay $23.99 · 83% spare
$3.98
missing 4 items
Colesyou pay $23.36 · 75% spare
$5.86
missing 5 items
$1.13a serve
$1.13 a serve, cheapest at Woolworths
About $13.51 of ingredients used for 12 serves.
$41.87 across 3 shops · all 13 items priced · $2.18 more for bigger packs, 75% spare for later
$13.51
no items missing
you'll pay $45.85 · 71% of it spare
$3.98
missing 4 items
you'll pay $23.99 · 83% of it spare
$5.86
missing 5 items
you'll pay $23.36 · 75% of it spare
Buy at
Aldi$16.52
ground cinnamon
$0.58/10g
need 4.4 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
apple pie spice
$0.17/10g
need 1.75 tspThe Gourmet Collection Gingerbread Baking Spice 290g$4.99closest match
Aldi$0.17/10g$4.99·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.59/10g$2.40
unsalted butter
$1.60/100g
need 113 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.75/100g$7.00
milk
$1.75/1L
need 120 mlFarmdale Full Cream Milk 1L$1.75
Aldi$1.75/1L$1.75·
Woolworths$9.33/1L$1.40·
Coles$2.33/1L$1.40
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
Buy at
Woolworths$19.45

apple cider
$1.40/100ml
need 360 ml2 × The Australian Vinegar Co. Organic Apple Cider Vinegar 250ml$3.50

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 250 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

baking powder
$2.28/100g
need 3.4 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 1.5 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

granulated sugar
$0.18/100g
need 300 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

