
Bacon, Egg and Cheese Bagels
Recipe from Marion's Kitchen · original post
These Bacon, Egg and Cheese Bagels are the ultimate breakfast or brunch upgrade, layered with crispy bacon, soft scrambled eggs, melted cheddar and a hit of Marion’s Kitchen Crispy Chilli Oil. Quick, comforting and packed with flavour.
Ingredients
- bagels — halved4 ea
- eggs8 ea
- cottage cheese100 g
- streaky bacon — 4 rashers100 g
- cheddar cheese4 slice
- finely chopped chives1 tbsp
- crispy chilli oil — 2 tbsp40 ml
- sriracha — to serve1 ea
Method
- Preheat the oven to 180°C (fan-forced)
- In a bowl, whisk together the eggs, bacon bites, chopped chives, Marion’s Kitchen Crispy Chilli Oil and cottage cheese until well combined.
- Pour the egg mixture into a lined baking tray and bake for 15-20 minutes, or until just set and cooked through.
- Remove from the oven and cut the baked egg into four equal portions.
- Place the bottom halves of the bagels onto a baking tray and top each with a slice of cheddar cheese.
- Layer the baked egg over the cheese, then drizzle with Marion’s Kitchen Coconut Sriracha.
- Cap with the remaining bagel halves and lightly brush/spray with oil.
- Return to the oven for 3-4 minutes, or until the cheese has melted.
- Serve warm, or allow to cool completely before wrapping individually in baking paper. Store in the refrigerator for up to one week for easy meal prep.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $44.30 · 10% spare
$39.77
missing 1 item
AldiBest choiceyou pay $29.92 · 36% spare
$19.03
missing 3 items
Colesyou pay $33.16 · 20% spare
$26.39
missing 4 items
$9.94a serve
from $9.94 a serve at Woolworths · 7 of 8 ingredients priced
About $39.77 of ingredients used for 4 serves.
$48.52 across 2 shops · all 8 items priced · $3.58 more for bigger packs, 22% spare for later
$39.77
missing 1 item
you'll pay $44.30 · 10% of it spare
$19.03
missing 3 items
you'll pay $29.92 · 36% of it spare
$26.39
missing 4 items
you'll pay $33.16 · 20% of it spare
Buy at
Aldi$29.92
bagels
$0.83/100g
need 4 itemsBakers Life Bagels Plain 4 Pack 360g$2.99closest match
Aldi$0.83/100g$2.99·
Woolworths$0.88/100g$3.50·
Coles$2.00/100g$6.00
eggs
$0.82/100g
need 8 itemsLodge Farms Barn Laid Eggs 18 Pack 900g$7.39closest match
Aldi$0.82/100g$7.39·
Coles$0.71/100g$5.00·
Woolworths$1.07/100g$6.40
streaky bacon
$19.95/1kg
need 100 gBerg Streaky Bacon 200g 0.2kg$3.99closest match
Aldi$19.95/1kg$3.99·
Coles$31.00/1kg$6.20·
WoolworthsN/A
cheddar cheese
$19.11/1kg
need 4 sliceEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Coles$31.91/1kg$7.50·
Woolworths$22.00/1kg$11.00
Buy at
Woolworths$18.60

finely chopped chives
$1.77/10g
need 1 tbspHoyt's Chives 15g$2.65
Woolworths$1.77/10g$2.65·
ColesN/A·
AldiN/A

crispy chilli oil
$3.00/100g
need 40 mlAyam Crispy Chilli Oil Condiment 200g$6.00 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$3.00/100g$6.00·
ColesN/A·
AldiN/A

sriracha
$3.83/100g
need 1 itemBippi Italian Style Sriracha 260g$9.95 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths$3.83/100g$9.95·
ColesN/A·
AldiN/A