
Autumn Naan Pizzas
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Autumn Naan Pizzas with caramelized shallots, pumpkin puree, ground sausage, crispy sage, and fontina cheese. These easy fall pizzas abound with seasonal flavors and come together in just 30 minutes.
Ingredients
- extra-virgin olive oil — 2 tbsp; divided40 ml
- shallots — thinly sliced120 g
- ground pork sausage225 g
- naan breads4 ea
- canned pumpkin puree245 g
- dried oregano — ½ tsp0.5 g
- fontina cheese — grated125 g
- whole-milk ricotta165 g
- fresh sage leaves3 tbsp
- hot honey — 1 tbsp; to drizzle28 g
Method
- Preheat oven to 425°F (220°C). Heat 1 Tbsp. olive oil in a skillet over medium heat. Add shallots and cook until softened, about 4 to 5 minutes. Crumble sausage into pan and cook until browned, about 6 to 7 minutes.
- Arrange naan breads on a large rimmed baking sheet. Spoon pumpkin puree evenly over each bread, and sprinkle with a little dried oregano. Sprinkle Fontina cheese evenly over each bread, followed by sausage and shallot mixture. Spoon small dollops of ricotta cheese overtop.
- Place sage leaves in a small bowl and drizzle with remaining 1 Tbsp. olive oil, rubbing oil into leaves. Scatter sage leaves over each naan pizza. Transfer pan to the oven and bake for ~15 minutes, until pizzas are golden and crisp. Drizzle each pizza with hot honey, and garnish with cracked black pepper.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 225 g Vegetarian sausages instead of ground pork sausage
Remove the skins and crumble the vegetarian sausages into the shallots; they brown in about 4 to 5 minutes rather than 6 to 7.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $36.90 · 54% spare
$16.92
missing 1 item
AldiBest choiceyou pay $31.03 · 70% spare
$9.19
missing 3 items
Colesyou pay $30.10 · 52% spare
$14.54
missing 3 items · $5.35 more
$4.23a serve
from $4.23 a serve at Woolworths · 9 of 10 ingredients priced
About $16.92 of ingredients used for 4 serves.
$38.75 across 3 shops · all 10 items priced · $1.19 more for bigger packs, 59% spare for later
$16.92
missing 1 item
you'll pay $36.90 · 54% of it spare
$9.19
missing 3 items
you'll pay $31.03 · 70% of it spare
$14.54
missing 3 items · $5.35 more
you'll pay $30.10 · 52% of it spare
Buy at
Aldi$22.25
extra-virgin olive oil
$1.60/100ml
need 40 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
ground pork sausage
$7.58/1kg
need 225 gReady, Set…cook! Thin Sausages 500g 0.5kg$3.79closest match
Aldi$7.58/1kg$3.79·
Woolworths$8.40/1kg$4.20·
Coles$1.56/100g$5.25
naan breads
$0.40/100g
need 4 itemsBakers Life White Toast Sliced Bread 650g$2.59closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$0.40/100g$2.59·
Woolworths$1.09/100g$3.50·
Coles$0.64/100g$4.15
fontina cheese
$19.11/1kg
need 125 gEmporium Selection Club Cheddar Cheese Original 235g 0.24kg$4.49closest match
Aldi$19.11/1kg$4.49·
Woolworths$19.60/1kg$4.90·
Coles$20.00/1kg$5.00
whole-milk ricotta
$9.04/1kg
need 165 gWestacre Dairy Smooth Ricotta 375g 0.38kg$3.39
Aldi$9.04/1kg$3.39·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Buy at
Woolworths$13.80

shallots
$28.00/1kg
need 120 g2 × Dragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80
Woolworths$28.00/1kg$2.80·
ColesN/A·
AldiN/A

canned pumpkin puree
$0.29/100g
need 245 gAnnalisa Tomato Puree 690g$2.00
Woolworths$0.29/100g$2.00·
ColesN/A·
AldiN/A

dried oregano
$2.00/10g
need 0.5 gWoolworths Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Coles$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79

hot honey
$1.05/100g
need 28 gCloverdale Pure Honey Squeeze 400g$4.20closest match
Woolworths$1.05/100g$4.20·
Coles$1.60/100g$4.00·
Aldi$1.20/100g$5.99
