
Aubergine Borani
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
We stumbled across Borani on a trip and honestly could not stop thinking about it when we got home. It's a Persian-inspired aubergine dish that layers smoky roasted aubergine with garlicky tomatoes, green chilli and a tangle of fresh dill, and the whole thing is just stunning. Every bite has this gorgeous combination of soft, yielding aubergine and bright, punchy flavour that feels really special without being fussy. It's one of those recipes that looks proper impressive on the table but is actually very doable once you get into it. Make this tonight and you'll totally understand why we've been banging on about it.
Ingredients
- aubergines — sliced into rounds2 ea
- garlic cloves4 ea
- tomato purée30 g
- ground cumin2 g
- ground turmeric3 g
- ground coriander2 g
- onion — sliced1 ea
- tomatoes — sliced300 g
- green chilli — deseeded and sliced1 ea
- vinegar15 ml
- sugar6 g
- plant-based yoghurt200 g
- lemon — zested and juiced0.5 ea
- extra virgin olive oil30 ml
- dried mint1 g
- Aleppo pepper flakes2 g
- pine nuts — toasted20 g
- fresh dill10 g
Method
- Roast the aubergine Slice the aubergine into rounds ½ cm thick Place on the baking tray and drizzle with olive oil Bake for 25 minutes or until just cooked and slightly golden, or air-fry for 15 minutes, flipping half way through until golden
- Prep the veg Peel and mince the garlic Peel and slice the onion Slice the tomatoes Deseed and slice the green chilli lengthways Pick the dill leaves
- Make the base Heat a large frying pan with olive oil Add the garlic and sauté until fragrant Add the tomato paste, ground cumin, turmeric and ground coriander and cook for two minutes Layer up the tomatoes first, then sliced onion, aubergine and chilies Pour over the vinegar, sugar and water, then cover with a lid and leave to simmer for 15 minutes until everything is cooked and softened, then give it all a mix together
- Make the yoghurt Place the yoghurt in a bowl and grate over the garlic, zest the lemon and add the juice Mix to combine and taste to season with salt
- Finish and serve Spoon the yoghurt on a plate and top with the aubergine borani Finish with extra virgin olive oil, dried mint, aleppo pepper, the dill leaves and pine nuts
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Colesyou pay $51.33 · 54% spare
$23.37
missing 3 items
AldiBest choiceyou pay $42.15 · 60% spare
$17.03
missing 5 items
Woolworthsyou pay $41.11 · 46% spare
$22.29
missing 5 items · $5.26 more
$11.69a serve
from $11.69 a serve at Coles · 15 of 18 ingredients priced
About $23.37 of ingredients used for 2 serves.
$50.56 across 3 shops · 16 of 18 items priced · $3.62 more for bigger packs, 67% spare for later
$23.37
missing 3 items
you'll pay $51.33 · 54% of it spare
$17.03
missing 5 items
you'll pay $42.15 · 60% of it spare
$22.29
missing 5 items · $5.26 more
you'll pay $41.11 · 46% of it spare
Buy at
Aldi$31.43
garlic cloves
$29.99/1kg
need 4 items4 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
ground turmeric
$0.57/10g
need 3 gStonemill Turmeric Ground 60g$3.39
Aldi$0.57/10g$3.39·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.85/10g$2.90
ground coriander
$0.70/10g
need 2 gStonemill Coriander Seeds Ground 40g$2.79
Aldi$0.70/10g$2.79·
Woolworths$1.00/10g$2.00·
Coles$0.83/10g$2.50
tomatoes
$4.49/1kg
need 300 g3 × approx. 0.14kg per piece$0.63real special
Aldi$4.49/1kg$0.63·
Coles$5.90/1kg$0.77·
Woolworths$16.33/1kg$4.90
green chilli
$0.51/10g
need 1 itemStonemill Chilli Ground 41g$2.09closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi$0.51/10g$2.09·
Coles$32.50/1kg$6.50·
WoolworthsN/A
lemon
$0.79/1 ea
need 0.5 itemsAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
extra virgin olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
pine nuts
$52.90/1kg
need 20 gOh So Natural Wholefoods Pine Nuts 100g 0.1kg$5.29
Aldi$52.90/1kg$5.29·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Buy at
Coles$16.50

ground cumin
$0.10/10g
need 2 gMaharajah's Choice Ground Cumin Spice 250g$2.40closest match
Coles$0.10/10g$2.40·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.63/10g$2.89

vinegar
$0.09/100ml
need 15 mlColes Simply White Vinegar 2L$1.80closest match
Coles$0.09/100ml$1.80·
Aldi$0.09/100ml$1.75·
Woolworths$0.18/100ml$1.80

sugar
$0.18/100g
need 6 gColes Simply Australian White Sugar 1kg$1.80closest match
Coles$0.18/100g$1.80·
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

plant-based yoghurt
$4.50
need 200 gColes Light Greek Style Yoghurt 1kgclosest match
Coles$4.50·
Woolworths$0.98/100g$4.90·
AldiN/A

dried mint
$4.29/100g
need 1 gCadbury Twirl Mint 35g$1.50
Coles$4.29/100g$1.50·
Woolworths$2.90/1 ea$2.90·
Aldi$2.99/1 ea$2.99

Aleppo pepper flakes
$1.20/100g
need 2 gColes I'm Free From Special Flakes 375g$4.50
Coles$1.20/100g$4.50·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Buy at
Woolworths$2.63

onion
$0.63/1 ea
need 1 itemOnion Brown each$0.63
Woolworths$0.63/1 ea$0.63·
Aldi$4.99/1kg$1.00·
Coles$5.50/1kg$1.10
Not priced
- aubergines · 2 items
- tomato purée · 30 g
