
Apple Pie
Recipe from John Kanell · original post · full recipe on preppykitchen.com
A classic double-crust apple pie with a no-cook filling of thinly sliced apples, sugar and spice, baked to a deep golden crust.
Ingredients
- apples — peeled, cored and thinly sliced1.35 kg
- lemon juice — 2 tbsp40 ml
- granulated sugar200 g
- all-purpose flour60 g
- ground cinnamon — 1 ½ tsp3.8 g
- ground nutmeg — ¼ tsp0.6 g
- refrigerated pie crusts2 ea
- unsalted butter — 2 tbsp; diced37 g
- large egg — lightly beaten1 ea
Method
- Preheat the oven to 425°F (220°C).
- In a large mixing bowl, toss the apple slices with the lemon juice. Add the sugar, flour and spices and stir until the apples are well coated.
- On a lightly floured surface, roll one pie crust into a 12- to 14-inch (30 to 35 cm) circle. Line a 9-inch (23 cm) pie pan with it, letting the excess hang over the edge. Pour in the apple filling and pat it into an even layer, mounding it slightly in the center. Dot with the butter.
- Roll the second crust into roughly an 11-inch (28 cm) circle, about 1/8 inch (3 mm) thick. Place it on top of the filling for a solid top, or cut it and arrange in the pattern you like. Trim the excess to about an inch from the edge of the pie plate, tuck it under and crimp the edges. Cut steam vents in a solid top crust. Place on a rimmed baking sheet, brush the crust with the beaten egg and sprinkle with extra sugar if you like.
- Bake for 20 minutes at 425°F (220°C).
- Reduce the heat to 375°F (190°C) and bake until the crust is deep golden brown and the filling is bubbly, 50 minutes to 1 hour. If the crust browns too quickly, loosely cover the pie or its edges with foil. If you can't see bubbling through a double crust, check that the center has reached about 195°F (90°C). Cool completely on a wire rack, about 4 hours, before slicing.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 2 ea Vegan pie crusts instead of refrigerated pie crusts
- 37 g Vegan butter instead of unsalted butter
- 30 ml Oat milk instead of large egg
Brush the top crust with oat milk instead of beaten egg; baking time is unchanged.
Dairy-free
- 2 ea Dairy-free pie crusts instead of refrigerated pie crusts
- 37 g Vegan butter instead of unsalted butter
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $34.35 · 62% spare
$13.03
missing 1 item
Aldiyou pay $19.24 · 68% spare
$6.25
missing 4 items
Colesyou pay $22.10 · 68% spare
$7.15
missing 4 items
$1.63a serve
from $1.63 a serve at Woolworths · 8 of 9 ingredients priced
About $13.03 of ingredients used for 8 serves.
$27.91 across 3 shops · 8 of 9 items priced · $0.39 more for bigger packs, 75% spare for later
$13.03
missing 1 item
you'll pay $34.35 · 62% of it spare
$6.25
missing 4 items
you'll pay $19.24 · 68% of it spare
$7.15
missing 4 items
you'll pay $22.10 · 68% of it spare
Buy at
Woolworths$8.25

lemon juice
$0.42/100ml
need 40 mlWoolworths Lemon Juice Bottle 250ml$1.05
Woolworths$0.42/100ml$1.05·
ColesN/A·
AldiN/A

granulated sugar
$0.18/100g
need 200 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 60 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39
Buy at
Aldi$13.76
apples
$3.69/1kg
need 1.35 kg2 × Red Apples 1kg$3.69
Aldi$3.69/1kg$3.69·
Coles$3.95/1kg$7.90·
Woolworths$7.87/1kg$5.90
ground cinnamon
$0.58/10g
need 3.8 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
unsalted butter
$1.60/100g
need 37 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.92/100g$4.80
Buy at
Coles$5.90
Not priced
- refrigerated pie crusts · 2 items

