
Apple Muffins
Recipe from John Kanell · original post · full recipe on preppykitchen.com
Apple and cinnamon muffins packed with diced apple and crowned with a crunchy brown sugar streusel.
Ingredients
- all-purpose flour — divided300 g
- light brown sugar — divided165 g
- granulated sugar — divided150 g
- ground cinnamon — 2 tsp; divided5 g
- unsalted butter — divided156 g
- baking powder — 1 ¼ tsp5.6 g
- salt — ½ tsp3 g
- large eggs2 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- whole milk60 ml
- apples — peeled, cored and diced220 g
Method
- Preheat the oven to 400°F (200°C). Grease a 12-cup muffin tin with baking spray or line with cupcake papers.
- For the topping: in a medium bowl, stir together 55 g of the brown sugar, 60 g of the flour, 50 g of the granulated sugar and 1/2 tsp of the cinnamon. Melt 43 g of the butter and stir it in with a fork until the mixture is combined but still clumpy. Set aside.
- For the muffins: in a medium mixing bowl, whisk together the remaining 240 g flour, the baking powder, the remaining 1 1/2 tsp cinnamon and the salt.
- In another medium bowl, toss the diced apples with 2 tablespoons of the flour mixture until well coated.
- In a large mixing bowl, beat the remaining 113 g softened butter with the remaining 110 g brown sugar and 100 g granulated sugar on medium speed until creamy, about 2 minutes. Add the eggs one at a time, beating until well combined. Scrape down the bowl and beat in the vanilla.
- With the mixer on low speed, add a third of the flour mixture, followed by half of the milk. Continue alternating between the flour and milk, mixing just until combined. Fold in the apples. Divide the batter among the muffin cups, about 1/3 cup per muffin (they will be mostly full). Sprinkle the topping evenly over the batter, about 2 to 3 tablespoons per muffin.
- Bake for 10 minutes.
- Reduce the oven temperature to 350°F (175°C) and bake for 12 to 15 minutes more, or until a toothpick inserted into the center comes out with a few moist crumbs. Cool for 10 minutes in the pan, then move to a wire rack. Store in an airtight container at room temperature for up to 3 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 156 g Vegan butter instead of unsalted butter
- 14 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 60 ml Oat milk instead of whole milk
Mix the flaxseed with 90 ml water and rest 5 minutes, then beat it in where the eggs go; bake as written.
Dairy-free
- 156 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 60 ml Oat milk instead of whole milk
Use the dairy-free butter softened for creaming and melted for the streusel, as written; baking times stay the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Woolworthsyou pay $40.45 · 79% spare
$8.47
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
ColesBest choiceyou pay $27.36 · 76% spare
$6.65
missing 2 items
Aldiyou pay $23.74 · 80% spare
$4.80
missing 4 items
$0.71a serve
$0.71 a serve, cheapest at Woolworths
About $8.47 of ingredients used for 12 serves.
$37.43 across 3 shops · all 11 items priced · $4.78 more for bigger packs, 82% spare for later
$8.47
no items missing
you'll pay $40.45 · 79% of it spare
$6.65
missing 2 items
you'll pay $27.36 · 76% of it spare
$4.80
missing 4 items
you'll pay $23.74 · 80% of it spare
Buy at
Woolworths$11.80

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 300 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

light brown sugar
$0.18/100g
need 165 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

granulated sugar
$0.18/100g
need 150 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

baking powder
$2.28/100g
need 5.6 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Buy at
Coles$11.26

apples
$5.90/1kg
need 220 g2 × Coles Bravo Apples approx. 200g$1.18closest match
Coles$5.90/1kg$1.18·
Aldi$6.49/1kg$1.10·
Woolworths$7.87/1kg$5.90
Buy at
Aldi$14.37
ground cinnamon
$0.58/10g
need 5 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
unsalted butter
$1.40/100g
need 156 gPure Valley Unsalted Butter 500g$6.99closest match
Aldi$1.40/100g$6.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.75/100g$7.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00

