
Apple Cinnamon Oatmeal Cups
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
A cross between baked oatmeal and muffins, made with simple vegan ingredients for an easy grab-and-go breakfast.
Ingredients
- rolled oats270 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- salt — ¼ tsp1.5 g
- almond milk360 ml
- unsweetened applesauce250 g
- maple syrup60 ml
- apple — finely chopped125 g
- pecans — chopped, optional55 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Spray a 12-cup muffin pan with nonstick spray.
- In a large bowl, whisk together the oats, cinnamon, baking powder and salt. Add the milk, applesauce and maple syrup and stir until well combined.
- Fold in the chopped apple and pecans. Transfer the oatmeal mixture into the prepared muffin cups, filling them all the way to the top. The batter will seem a little wet, which is normal.
- Bake for 30–35 minutes, until the edges are lightly browned and the tops are set.
- Allow to cool completely in the muffin tin before serving.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 270 g Gluten-free rolled oats instead of rolled oats
No change to the method or baking time.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $22.25 · 81% spare
$4.20
missing 2 items
AldiBest choiceyou pay $26.14 · 81% spare
$5.09
missing 2 items
Colesyou pay $11.43 · 73% spare
$3.11
missing 4 items
$0.35a serve
from $0.35 a serve at Woolworths · 7 of 9 ingredients priced
About $4.20 of ingredients used for 12 serves.
$28.03 across 3 shops · 8 of 9 items priced · $0.47 more for bigger packs, 82% spare for later
$4.20
missing 2 items
you'll pay $22.25 · 81% of it spare
$5.09
missing 2 items
you'll pay $26.14 · 81% of it spare
$3.11
missing 4 items
you'll pay $11.43 · 73% of it spare
Buy at
Aldi$22.05
rolled oats
$0.20/100g
need 270 gHillcrest Rolled Oats 750g$1.49
Aldi$0.20/100g$1.49·
Woolworths$0.23/100g$1.70·
Coles$0.33/100g$3.25
ground cinnamon
$0.58/10g
need 5 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
almond milk
$1.69/1L
need 360 mlInner Goodness Original Almond Milk 1L$1.69closest match
Aldi$1.69/1L$1.69·
Woolworths$1.85/1L$1.85·
Coles$3.00/1L$3.00
pecans
$27.48/1kg
need 55 gForresters Pecans 400g 0.4kg$10.99
Aldi$27.48/1kg$10.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
Buy at
Woolworths$4.80

baking powder
$2.28/100g
need 4.5 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 1.5 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99
Buy at
Coles$1.18

apple
$5.90/1kg
need 125 gColes Bravo Apples approx. 200g$1.18closest match
Coles$5.90/1kg$1.18·
Aldi$6.49/1kg$1.10·
Woolworths$7.87/1kg$5.90
Not priced
- unsweetened applesauce · 250 g