
Apple Cake with Brown Sugar Glaze
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
A soft, tender, moist spiced apple cake with juicy apples in every bite, topped with a buttery brown sugar glaze.
Ingredients
- all-purpose flour313 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- baking soda — ¾ tsp3.4 g
- salt — ½ tsp3 g
- ground cinnamon — 2 tsp5 g
- ground nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ground ginger0.25 tsp
- ground allspice — ¼ tsp0.6 g
- vegetable oil240 ml
- granulated sugar200 g
- brown sugar100 g
- unsweetened applesauce240 g
- large eggs — at room temperature4 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- orange juice30 ml
- large apples — peeled and chopped; about 360 g3 ea
- unsalted butter — for the glaze56 g
- brown sugar — for the glaze200 g
- heavy cream120 ml
- salt — a pinch0.4 g
- powdered sugar — sifted60 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (177°C) and grease a 9×13-inch (23×33 cm) baking pan.
- Make the cake: Whisk the flour, baking powder, baking soda, salt, cinnamon, nutmeg, ginger, and allspice together in a large bowl.
- Whisk the oil, granulated sugar, brown sugar, applesauce, eggs, vanilla, and orange juice together in a medium bowl. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and whisk until combined. Fold in the chopped apples. It will seem like a lot of apples and that’s OK!
- Spread the batter evenly into the pan. Bake for 45–50 minutes, loosely tenting with foil around the 30-minute mark to prevent over-browning. The cake is done when a toothpick inserted in the center comes out clean.
- Set the pan on a wire rack and cool for at least 30 minutes before topping or serving.
- Make the glaze: Combine the butter, brown sugar, heavy cream, and salt in a medium saucepan over medium heat. Stir constantly until the butter melts, then stop stirring and bring to a rapid boil. Boil for 1 minute. Turn the heat to low, stir, and simmer for 1 minute. Remove from heat and whisk in the sifted powdered sugar. Cool for at least 20 minutes to slightly thicken.
- Spoon the glaze over the cake right before serving (the cake can still be warm). If the glaze thickens too much, microwave for 15 seconds and stir. Cover leftovers and store at room temperature for 2 days or in the refrigerator for up to 5 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 56 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 120 ml Oat cream instead of heavy cream
Make the glaze exactly as written with dairy-free butter and oat cream; it may need a minute or two longer cooling to thicken.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $55.86 · 66% spare
$18.76
missing 2 items
AldiBest choiceyou pay $41.38 · 75% spare
$10.52
missing 6 items
Colesyou pay $49.16 · 72% spare
$13.98
missing 8 items
$1.39a serve
from $1.39 a serve at Woolworths · 17 of 19 ingredients priced
About $16.68 of ingredients used for 12 serves.
$53.61 across 3 shops · 17 of 19 items priced · $3.51 more for bigger packs, 75% spare for later
$18.76
missing 2 items
you'll pay $55.86 · 66% of it spare
$10.52
missing 6 items
you'll pay $41.38 · 75% of it spare
$13.98
missing 8 items
you'll pay $49.16 · 72% of it spare
Buy at
Woolworths$22.58

all-purpose flour
$3.40/1kg
need 313 gWhite Wings Premium All Purpose Plain Flour 1kg$3.40
Woolworths$3.40/1kg$3.40·
Coles$1.30/1kg$1.30·
Aldi$1.20/1kg$2.39

baking powder
$2.28/100g
need 9 gMcKenzie's Baking Powder 125g$2.85
Woolworths$2.28/100g$2.85·
ColesN/A·
AldiN/A

salt
$0.02/10g
need 3.4 gOlsson's Rock Sea Salt 1kg$1.95
Woolworths$0.02/10g$1.95·
Coles$0.40/100g$2.00·
Aldi$0.04/10g$2.99

granulated sugar
$0.18/100g
need 200 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09

orange juice
$6.25/1L
need 30 mlOriginal Juice Co Orange Juice 600ml$3.75closest match
Woolworths$6.25/1L$3.75·
ColesN/A·
AldiN/A

large apples
$0.86/1 ea
need 3 items3 × Fresh Pink Lady Apples each$0.86closest matchreal special
Woolworths$0.86/1 ea$0.86·
Aldi$6.49/1kg$1.10·
Coles$5.90/1kg$1.18

powdered sugar
$0.18/100g
need 60 gEssentials Woolworths Essentials White Sugar 1kg$1.80closest match
Woolworths$0.18/100g$1.80·
Coles$0.18/100g$1.80·
Aldi$0.21/100g$2.09
Buy at
Aldi$25.13
ground cinnamon
$0.58/10g
need 5 gStonemill Cinnamon Ground 41g$2.39closest match
Aldi$0.58/10g$2.39·
Woolworths$0.80/10g$2.00·
Coles$0.80/10g$2.00
ground ginger
$0.60/10g
need 0.25 tspStonemill Ground Ginger 40g$2.39
Aldi$0.60/10g$2.39·
Coles$0.96/10g$2.40·
Woolworths$1.40/10g$3.50
vegetable oil
$0.27/100ml
need 240 mlPure Vita Vegetable Oil 2L 2,000ml$5.49closest match
Aldi$0.27/100ml$5.49·
Woolworths$0.53/100ml$4.00·
Coles$0.43/100ml$17.00
vanilla extract
$0.50/10ml
need 5 mlWhite Mill Vanilla Extract 100ml$4.99closest match
Aldi$0.50/10ml$4.99·
Woolworths$0.80/10ml$4.00·
Coles$0.80/10ml$4.00
unsalted butter
$1.60/100g
need 56 gPure Valley Unsalted Butter 250g$3.99closest match
Aldi$1.60/100g$3.99·
Coles$1.80/100g$4.50·
Woolworths$1.92/100g$4.80
heavy cream
$1.00/100ml
need 120 mlFarmdale Thickened Cream 300ml$2.99
Aldi$1.00/100ml$2.99·
Coles$1.12/100ml$2.80·
Woolworths$1.16/100ml$2.90
Buy at
Coles$5.90
Not priced
- ground allspice · 0.6 g
- unsweetened applesauce · 240 g


