
Air Fryer Chicken Thighs
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
These air fryer chicken thighs are SO good. Super juicy, deeply golden, and ready in 15 minutes! Such an easy recipe that my whole family loves.
Ingredients
- boneless skinless chicken thighs570 g
- paprika — 1 ½ tsp3.8 g
- dried oregano — 1 tsp1 g
- garlic powder0.5 tsp
- onion powder0.5 tsp
- fine table salt — ¾ tsp4.5 g
- olive oil15 ml
- lemon — to finish1 ea
Method
- Optional: trim off the chunkier strips of fat from the edges of the chicken thighs.
- Toss the chicken thighs with the spices, a few cracks of black pepper and the olive oil. For the best flavour, marinate from 15 minutes up to 2-3 hours in the fridge (fine to skip if you're short on time).
- Air fry at 375°F (190°C) for 11-13 minutes, until deeply golden and a bit crisp outside and at least 165°F (74°C) inside.
- Transfer to a cutting board, rest for a few minutes, then cut into bite-sized pieces. Squeeze lemon over the top.
- Serve with your favourite sauce, a baked potato or roasted veggies, in a rice bowl or on a salad.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Air Fryer Salmon
- 600 g Salmon fillets instead of boneless skinless chicken thighs
Air fry the salmon at 190°C for 8 to 10 minutes until it just flakes; skip cutting it into pieces and squeeze lemon over the fillets.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
WoolworthsBest choiceyou pay $24.66 · 54% spare
$11.29
missing 1 item
Colesyou pay $45.75 · 50% spare
$22.73
missing 1 item · $11.44 more
Aldiyou pay $34.58 · 56% spare
$15.31
missing 2 items
$2.69a serve
from $2.69 a serve at Woolworths · 7 of 8 ingredients priced
About $10.76 of ingredients used for 4 serves.
$39.42 across 3 shops · all 8 items priced · $2.19 more for bigger packs, 57% spare for later
$11.29
missing 1 item
you'll pay $24.66 · 54% of it spare
$22.73
missing 1 item · $11.44 more
you'll pay $45.75 · 50% of it spare
$15.31
missing 2 items
you'll pay $34.58 · 56% of it spare
Buy at
Coles$7.60

paprika
$0.32/10g
need 3.8 gHoyt's Hungarian Sweet Paprika 100g$3.20closest match
Coles$0.32/10g$3.20·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Aldi$0.53/10g$2.39

dried oregano
$2.00/10g
need 1 gColes Oregano Leaves 10g$2.00closest match
Coles$2.00/10g$2.00·
Woolworths$2.00/10g$2.00·
Aldi$1.99/10g$2.79
Buy at
Aldi$22.07
boneless skinless chicken thighs
$13.29/1kg
need 570 gBroad Oak Farms approx. 1.157kg per package$13.29
Aldi$13.29/1kg$13.29·
Coles$17.00/1kg$21.25·
WoolworthsN/A
olive oil
$1.60/100ml
need 15 mlOh So Natural Organic Organic Extra Virgin Olive Oil 500ml$7.99closest match
Aldi$1.60/100ml$7.99·
Woolworths$2.80/100ml$7.00·
Coles$2.80/100ml$7.00
lemon
$0.79/1 ea
need 1 itemAldi Lemon Each$0.79real special
Aldi$0.79/1 ea$0.79·
Woolworths$1.38/1 ea$1.38·
Coles$1.60/1 ea$1.60
Buy at
Woolworths$9.75

onion powder
$0.47/10g
need 0.5 tspMasterFoods Onion Powder 138g$6.50
Woolworths$0.47/10g$6.50·
Coles$0.60/10g$2.50·
Aldi$0.53/10g$2.89

fine table salt
$0.33/100g
need 4.5 gWoolworths Himalayan Pink Fine Table Salt 1kg$3.25
Woolworths$0.33/100g$3.25·
ColesN/A·
AldiN/A
