
20-Minute Vegan Mac and Cheese
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
EASY homemade vegan mac and cheese. Creamy, cheesy, and SO comforting! Ready in 20 minutes with 9 simple whole food ingredients. Gluten-free optional.
Ingredients
- raw cashews210 g
- shell pasta225 g
- lemon juice — 2 tbsp40 ml
- nutritional yeast2 tbsp
- garlic cloves — peeled2 ea
- ground turmeric — ¼ tsp0.6 g
- chili powder0.5 tsp
- sea salt — 1 tsp6 g
- black pepper1 pinch
Method
- Place cashews in a heatproof bowl and cover with boiling water. Let soak for 15-20 minutes, until very soft. Drain and rinse the cashews and set aside.
- Meanwhile, bring a large pot of water to a boil and generously salt. Add the pasta, stir, and cook according to package instructions. Reserve 1 cup (240 ml) of pasta water (amount as original recipe is written // adjust if altering batch size), then drain and return the noodles to the pot, off of the heat.
- After soaking, transfer the cashews to a high-speed blender. Add the lemon juice, nutritional yeast, garlic, turmeric, chili powder, salt, pepper, and 1/2 cup (120 ml // amount as recipe is written // adjust if altering batch size) reserved pasta water. Blend until smooth. Add more pasta water if necessary to reach your desired consistency. Taste and adjust seasonings if needed, adding nutritional yeast for cheesiness, lemon juice for acidity/brightness, turmeric for more vibrant color, and salt to taste. It should be very flavorful!
- Pour the cheese sauce over the pasta and toss to coat. Add more pasta water as needed to coat the noodles.
- Serve immediately as is or garnish with vegan parmesan cheese (optional). Leftovers will keep in a sealed container up to 3-4 days. Reheat leftovers in the microwave or on the stovetop over medium-low heat until hot, adding a little plain unsweetened dairy-free milk (almond typically works best) to rehydrate as needed. Not freezer friendly.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 225 g Gluten-free pasta instead of shell pasta
Cook the gluten-free pasta to its packet time and keep the starchy pasta water as written to loosen the sauce.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworthsyou pay $23.14 · 39% spare
$14.09
missing 2 items
ColesBest choiceyou pay $20.99 · 50% spare
$10.52
missing 3 items
Aldiyou pay $15.17 · 31% spare
$10.47
missing 4 items
$4.20a serve
from $4.20 a serve at Woolworths · 7 of 9 ingredients priced
About $16.80 of ingredients used for 4 serves.
$20.51 across 3 shops · all 9 items priced · $1.39 more for bigger packs, 37% spare for later
$14.09
missing 2 items
you'll pay $23.14 · 39% of it spare
$10.52
missing 3 items
you'll pay $20.99 · 50% of it spare
$10.47
missing 4 items
you'll pay $15.17 · 31% of it spare
Buy at
Aldi$15.17
raw cashews
$19.96/1kg
need 210 gOh So Natural Wholefoods Natural Cashews 250g 0.25kg$4.99closest match
shell pasta
$0.20/100g
need 225 gCucina Pasta Large Shells 500g$0.99
Aldi$0.20/100g$0.99·
WoolworthsN/A·
ColesN/A
garlic cloves
$29.99/1kg
need 2 items2 × No Brand approx. 0.06kg per piece$1.80
Aldi$29.99/1kg$1.80·
Woolworths$1.08/100g$3.90·
Coles$33.00/1kg$1.98
ground turmeric
$0.57/10g
need 0.6 gStonemill Turmeric Ground 60g$3.39
Aldi$0.57/10g$3.39·
Woolworths$0.67/10g$2.00·
Coles$0.85/10g$2.90
black pepper
$0.22/10g
need 1 pinchStonemill Himalayan Pink Rock Salt with Black Peppercorns Grinder 225g$4.99closest match
Aldi$0.22/10g$4.99·
Woolworths$0.28/10g$5.50·
Coles$0.38/10g$7.30
Buy at
Coles$2.34

nutritional yeast
$1.71/100g
need 2 tbspLowan Instant Dried Yeast 280g$4.80closest match
Coles$1.71/100g$4.80·
WoolworthsN/A·
AldiN/A
Buy at
Woolworths$3.00

lemon juice
$0.42/100ml
need 40 mlWoolworths Lemon Juice Bottle 250ml$1.05
Woolworths$0.42/100ml$1.05·
ColesN/A·
AldiN/A

