2-Ingredient Banana Coconut Cookies

Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net

Chewy two-ingredient cookies made from mashed banana and shredded coconut, with an optional chocolate drizzle.

Serves 12 23 minKid-friendly
veggiegluten-freebake
More from @feelgoodfoodie

Ingredients

  • ripe bananas2 ea
  • unsweetened shredded coconut170 g
  • chocolate chips — optional85 g

Method

  1. Preheat the oven to 350°F (180°C) and line a baking sheet with parchment paper.
  2. In a large bowl, mash the bananas. Add the shredded coconut and use a fork to mix with the bananas until well combined.
  3. Using a medium 1.5 tablespoon cookie scoop, scoop rounded balls of dough onto the prepared baking sheet, leaving about 5 cm (2 inches) between each. Press down to flatten. Makes 12–13 cookies.
  4. Meanwhile, place the chocolate chips in a small bowl and microwave in 20-second bursts, stirring each time, until smooth and runny.
  5. Bake for 12–15 minutes, until the cookies look set and the coconut is golden. Drizzle with the melted chocolate and refrigerate for 30 minutes.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegan

    • 85 g Dairy-free chocolate chips instead of chocolate chips

    Melt the dairy-free chocolate chips in short bursts as written; they can thicken faster, so stir well between bursts.

  • Dairy-free

    • 85 g Dairy-free chocolate chips instead of chocolate chips

    Melt the dairy-free chocolate chips in short bursts as written; they can thicken faster, so stir well between bursts.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Has every item
  • WoolworthsBest choice

    you pay $10.45 · 46% spare

    $5.64

    no items missing

  • Coles

    you pay $10.32 · 37% spare

    $6.55

    no items missing · $0.91 more

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi

    you pay $3.29 · 55% spare

    $1.47

    missing 2 items

$0.47a serve

$0.47 a serve, cheapest at Woolworths

About $5.64 of ingredients used for 12 serves.

$11.49 across 3 shops · all 3 items priced · $2.62 more for bigger packs, 58% spare for later

WoolworthsBest choice

$5.64

no items missing

you'll pay $10.45 · 46% of it spare

Coles

$6.55

no items missing · $0.91 more

you'll pay $10.32 · 37% of it spare

Aldi

$1.47

missing 2 items

you'll pay $3.29 · 55% of it spare

Buy at Aldi$3.29

unsweetened shredded coconut

$8.77/1kg

need 170 gWhite Mill Shredded Coconut 375g 0.38kg$3.29closest match

AldiAldi$8.77/1kg$3.29·WoolworthsWoolworths$0.56/100ml$2.25·ColesColes$14.80/1kg$3.70

Buy at Woolworths$3.70

ripe bananas

$3.70/1 ea

need 2 itemsWoolworths Bananas Kids 5 pack$3.70

WoolworthsWoolworths$3.70/1 ea$3.70·ColesColes$5.90/1kg$1.06·AldiAldiN/A

Buy at Coles$4.50

chocolate chips

$2.25/100g

need 85 gColes Bake & Create White Chocolate Chips 200g$4.50closest match

ColesColes$2.25/100g$4.50·WoolworthsWoolworths$2.25/100g$4.50·AldiAldiN/A