1-Pot Kale Sweet Potato Curry

Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com

A hearty 1-pot curry with kale, sweet potato, and roasted cashews. Red curry is infused with coconut milk for big flavor and creamy texture. Just 30 minutes required!

Serves 4 30 min 8g proteinKid-friendly
vegandairy-freeone-panasian
More from @minimalistbaker

Ingredients

  • coconut oil — 1 ½ tbsp30 ml
  • shallot — minced1 ea
  • minced fresh ginger2 tbsp
  • garlic cloves — minced6 ea
  • red chili — thinly sliced1 ea
  • red curry paste2 tbsp
  • large sweet potato — peeled and cubed1 ea
  • canned light coconut milk800 ml
  • maple syrup — 1 tbsp20 ml
  • ground turmeric — 1 ½ tsp3.8 g
  • frozen peas — optional35 g
  • kale — chopped60 g
  • roasted cashews — optional70 g
  • lemon — juiced1 ea

Method

  1. Heat a large pot over medium heat. Once hot, add coconut oil, shallot, ginger, garlic, and chili. Sauté for 2-3 minutes, stirring frequently.
  2. Add red curry paste and sweet potato, stir, and cook for 2 minutes more.
  3. Add coconut milk, maple syrup, turmeric, and a pinch of salt and stir. Bring to a simmer over medium heat.
  4. Once simmering, add peas (optional) and slightly reduce heat. You want a simmer, not a boil, which should be around low to medium-low heat.
  5. Cook for 5-10 minutes, stirring occasionally, to soften the potato and peas and infuse them with curry flavor.
  6. At this time, also taste and adjust the flavor of the broth as needed. I added more maple syrup for sweetness, sea salt for saltiness, and turmeric for a more intense curry flavor. You can also add more curry paste for more spice and intense curry flavor. Don't be shy with seasonings - this curry should be very flavorful.
  7. Once the broth is well seasoned and the potatoes are softened, add kale, cashews (optional) and lemon juice, and cover. Simmer for 3-4 minutes more over low to medium-low heat.
  8. Serve over rice, quinoa, or steamed broccoli (broccoli and rice being my favorites). This dish gets elevated with the addition of more lemon juice and Thai or Italian basil for serving.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 30 g Gluten-free red curry paste instead of red curry paste

    Fry the gluten-free curry paste with the sweet potato as before, and serve over rice or quinoa.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths

    you pay $81.08 · 37% spare

    $50.76

    missing 2 items

  • AldiBest choice

    you pay $36.28 · 29% spare

    $25.65

    missing 4 items

  • Coles

    you pay $41.08 · 12% spare

    $36.09

    missing 6 items

$8.19a serve

from $8.19 a serve at Woolworths · 12 of 14 ingredients priced

About $32.76 of ingredients used for 4 serves.

$66.09 across 3 shops · 13 of 14 items priced · $11.69 more for bigger packs, 48% spare for later

Woolworths

$50.76

missing 2 items

you'll pay $81.08 · 37% of it spare

AldiBest choice

$25.65

missing 4 items

you'll pay $36.28 · 29% of it spare

Coles

$36.09

missing 6 items

you'll pay $41.08 · 12% of it spare

Buy at Aldi$32.29

red curry paste

$1.02/100g

need 2 tbspAsia Green Garden Thai Red Curry Paste 195g$1.99closest match

AldiAldi$1.02/100g$1.99·WoolworthsWoolworths$2.02/100g$2.30·ColesColesN/A

kale

$2.99/1 ea

need 60 gAldi Kale Bunch$2.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)

AldiAldi$2.99/1 ea$2.99·ColesColes$6.90/1 ea$6.90·WoolworthsWoolworthsN/A

Buy at Woolworths$25.80

coconut oil

$1.40/100ml

need 30 mlCoco Earth Organic Coconut Cooking Oil 1L$14.00closest match

WoolworthsWoolworths$1.40/100ml$14.00·AldiAldi$1.33/100g$3.99·ColesColesN/A

shallot

$28.00/1kg

need 1 itemDragon & Phoenix Ingredients Fried Shallot 100g$2.80 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

WoolworthsWoolworths$28.00/1kg$2.80·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

roasted cashews

$22.50/1kg

need 70 gWoolworths Cashews Roasted 400g$9.00

WoolworthsWoolworths$22.50/1kg$9.00·ColesColesN/A·AldiAldiN/A

Buy at Coles$8.00

minced fresh ginger

$0.80/100g

need 2 tbspCv Minced Ginger 1kg$8.00

ColesColes$0.80/100g$8.00·WoolworthsWoolworths$0.21/10g$3.00·AldiAldiN/A

Not priced

  • red chili · 1 item